more_horiz
Wiadomości

"Nie było łatwo potępić Józefa Stalina"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2010 06:25
Jako "niezwykle twardą" określa dziennik "Kommiersant" uchwałę Dumy Państwowej, w której izba niższa parlamentu Rosji uznała Katyń za zbrodnię reżimu stalinowskiego, a ZSRR - za państwo totalitarne.
Audio
  • Maciej Jastrzębski: nie było łatwo potępić Stalina

Rosyjska gazeta wybija, że w dokumencie tym wskazano, iż "zbrodnia katyńska została dokonana z bezpośredniego rozkazu Stalina i innych radzieckich przywódców". - Jest to pierwsza oficjalna uchwała Dumy Państwowej, w której publicznie potępiono Józefa Stalina - podkreśla "Kommiersant".

Dziennik odnotowuje też, że przeciwko przyjęciu uchwały wystąpiła tylko frakcja parlamentarna Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF).

Także wielkonakładowa "Komsomolskaja Prawda" zwraca uwagę, że jedynie komunistyczni deputowani głosowali przeciwko. Dziennik ten prognozuje, że "uchwała Dumy Państwowej w sprawie Katynia może stać się częścią nowej kampanii, zmierzającej do destalinizacji społeczeństwa rosyjskiego".

"Komsomolskaja Prawda" nie wyklucza, że "temat potępienia totalitaryzmu w ZSRR zajmie poważne miejsce w (dorocznym) orędziu prezydenta (do Zgromadzenia Federalnego)". Przemówienie to Dmitrij Miedwiediew wygłosi we wtorek na Kremlu w obecności m.in. członków Rady Federacji (izby wyższej parlamentu), deputowanych do Dumy i członków rządu.

Gazeta zwraca również uwagę, że Duma przyjęła ten dokument na krótko przed wizytą prezydenta Rosji w Polsce. - Szeroki gest rosyjskich parlamentarzystów, zdaniem ekspertów, może w istotny sposób zbliżyć Polskę i Rosję oraz ułatwić rozmowy Miedwiediewa - podkreśla "Komsomolskaja Prawda".

sm

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także