X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tysiące Białorusinów na Dniu Polskim w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 16:48
Każdy chętny może spróbować polskiej kuchni, posłuchać polskich piosenek, kupić polskie książki czy pograć w ringo. mpreza została zorganizowana przez ambasadę RP i Instytut Polski w Mińsku we współpracy z władzami białoruskiej stolicy i Łodzi, która jest miastem partnerskim Mińska.
Audio
  • Dzień Polski w Mińsku. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
  • Tysiące Białorusinów na Dniu Polskim w Mińsku. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Obchody Dnia Polski w Mińsku
Obchody Dnia Polski w MińskuFoto: Włodzimierz Pac / IAR

Ambasador Polski na Białorusi Artur Michalski zwracając się do zebranych przypomniał, że Polska obchodzi w tym roku 100-lecie odzyskania niepodległości.

Tadeusz Strużecki, przewodniczący Białoruskiej Fundacji Kultury mówi, że dzięki takim imprezom Białorusini lepiej poznają polską kulturę, historię a nawet kuchnię. Z kolei białoruski dziennikarz Walera Kalinowski zauważył, że Polskę chce poznać coraz więcej młodych ludzi. 

Uroczystości rozpoczęły się wczesnym popołudniem od występów Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Hajnówki i zespołów tańców i pieśni ludowych działających przy organizacjach polskich na Białorusi, a program przewiduje cały szereg imprez dla dzieci i dorosłych. Do dyspozycji gości jest miasteczko dla dzieci, warsztaty kulinarne, a także liczne punkty, w których można spróbować tradycyjnych polskich dań, jak żurek czy bigos. 

- Zaciekawiły mnie polskie placki ziemniaczane, bo – jak wiadomo - jest to białoruska specjalność – powiedziała PAP Maryna.- U nas nazywają się "draniki" i występują w wielu różnych wersjach, chcemy koniecznie spróbować, jak się z tym tematem mierzą Polacy – dodała. - Oczywiście nigdy nie przechodzimy obojętnie obok bigosu. Dietę rozpoczynamy od jutra! – zapewniła. 

Na mińskiej Starówce znalazły się stoiska z polskimi książkami w białoruskim przekładzie i punkt informacyjny dotyczący nauki języka polskiego oraz warsztaty naukowe przygotowane przez Uniwersytet Łódzki. Zorganizowano także zawody sportowe, w tym pokazy gry w ringo, która – jak przypomniano podczas imprezy – została wymyślona przez Polaka Włodzimierza Strzyżewskiego w 1959 roku. 

Organizatorzy podkreślają, że „piknikowa” formuła imprezy ma zachęcić do udziału jak największą liczbę gości, także tych, którzy znajdą się na mińskim Górnym Mieście przypadkowo. - Chcemy pokazać, że Polska – bliski sąsiad Białorusi, ma wiele do zaoferowania. Chcemy ją pokazywać taką, jaka jest - podkreślali organizatorzy. 

Wieczorem w Mińsku odbędzie się spektakl teatru ulicznego Nikoli z Krakowa i występ zespołu Jazz Band Młynarski-Masecki, który zaprezentuje międzywojenne szlagiery jazzowe, a także słynnego zespołu akordeonowego Motion Trio. W ramach uroczystości w mińskiej Galerii Michaiła Sawickiego otwarto w niedzielę wystawę „Polskie dziedzictwo w spisie UNESCO”. 

Dzień Polski w Mińsku jest jedną z wielu imprez przygotowanych w tym roku przez Ambasadę Polski i Instytut Polski w Mińsku które mają pokazać jak najszerzej nasz kraj w stulecie odzyskania niepodległości.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Karczewski: jesteśmy w Polsce dumni ze Związku Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 16:20
- Jesteśmy w Polsce dumni ze Związku Polaków na Białorusi; Polska nie ustanie w staraniach o to, byście jako Polacy mogli czuć się dobrze na Białorusi - powiedział w sobotę w Grodnie na obchodach 30-lecia Związku Polaków na Białorusi marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.
rozwiń zwiń