more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Gryglas: Rosja powinna przestać wykorzystywać surowce do wywierania presji politycznej

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 17:50
- To konkretny krok uniezależniający nas od dostaw gazu z jednego kierunku. Rosjanie musza zrozumieć, że warunki dostarczania gazu powinny opierać się na rozwiązaniach rynkowych - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Gryglas, poseł Porozumienia.
Audio
  • 19.12.18 Zbigniew Gryglas: zyskaliśmy pewność dostaw gazu ziemnego
Zbigniew Gryglas
Zbigniew GryglasFoto: PR24

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i amerykańska firma Port Arthur LNG, spółka zależna Sempra Energy podpisały 20-letnią umowę zakupu skroplonego gazu ziemnego. To trzeci kontrakt na dostawy LNG ze Stanów Zjednoczonych

Gość PR24 podkreślił, że Rosja powinna przestać wykorzystywać surowce do wywierania presji politycznej. - Nasi zachodni sąsiedzi nie rozumieją naszych obaw w tej sprawie. Myślę, że w momencie, kiedy dostawy rosyjskiego gazu osiągną taki poziom, że Niemcy staną się mocno zależne od Rosji to wtedy Berlin to zrozumie. Amerykanie słusznie przed tym przestrzegali - powiedział polityk.

Zbigniew Gryglas wskazał, że zakupiony gaz będzie Polsce bilansował źródła odnawialne. - Mamy już 15 procent energii produkowanej w ten sposób. Głównie jest to wiatr na lądzie. W przyszłości będziemy musieli posiadać głównie źródła gazowe, które można bardzo szybko uruchamiać.  Współpraca krajów Trójmorza w sprawie surowców energetycznych zyska tym samym konkretny wymiar - podsumował poseł Porozumienia.

W myśl umowy z Amerykanami, PGNiG będzie kupował blisko 2 miliony ton LNG rocznie przez 20 lat - to około 2,7 mld metrów sześciennych gazu ziemnego po regazyfikacji. Odbiór ładunków rozpocznie się w 2023 roku.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach

Polskie Radio 24/IAR/ras

----------------------------------

Data emisji: 19.12.18 

Godzina emisji: 17.15

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem