more_horiz
Wiadomości

Teresa Wójcik: dzięki zakupowi gazu z USA wchodzimy do światowego obrotu tym surowcem

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 09:43
- Ceny gazu będą takie jak na amerykańskim rynku pierwotnym. Na pewno nie będą się wiązać z niestabilnymi cenami ropy na rynkach światowych - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z portalu Biznesalert.pl.
Audio
  • 19.12.18 Ekspert: Polska wchodzi do światowego obrotu gazem
Terminal w Świnoujściu
Terminal w ŚwinoujściuFoto: Shutterstock/Wojciech Wrzesien

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i amerykańska firma Port Arthur LNG, spółka zależna Sempra Energy podpisały 20-letnią umowę zakupu skroplonego gazu ziemnego. To trzeci kontrakt na dostawy LNG ze Stanów Zjednoczonych.

Teresa Wójcik zauważyła, że podpisane umowy gazowe gwarantują Polsce od 2023 roku ponad 10 mln metrów sześciennych gazu. - To więcej niż połowa tego, co w tej chwili importujemy. Do tego trzeba doliczyć Baltic Pipe o tej samej przepustowości. Zatem łącznie mamy zapewnione 20 mld metrów sześciennych gazu - mówiła gość PR24.

Ekspert wskazała, że Polska będzie mogła sama odbierać gaz w amerykańskim terminalu eksportowym. - Będziemy mogli ten gaz sprzedawać i transportować do kontrahentów. Na ten gaz chętnie spojrzałyby Ukraina, Czechy czy Słowacja. Jestem przekonana, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) już o tym myśli. Polska ma zagwarantowane bezpieczeństwo energetyczne - podkreśliła Teresa Wójcik.

W myśl umowy z Amerykanami, PGNiG będzie kupował blisko 2 miliony ton LNG rocznie przez 20 lat - to około 2,7 mld metrów sześciennych gazu ziemnego po regazyfikacji. Odbiór ładunków rozpocznie się w 2023 roku.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/IAR/ras

------------------------

Data emisji: 20.12.2018

Godzina emisji: 21.37

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem