X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Gospodarcze podsumowanie 2018 roku. Trzy filary rozwoju polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 21:20
Wyższy od prognoz wzrost gospodarczy, konsumpcja prywatna powyżej oczekiwań i dobra koniunktura na rynku pracy. Zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego to trzy filary, na jakich w kończącym się roku oparta była siła polskiej gospodarki. Czy oprócz pozytywów były również czynniki które hamowały jej rozwój? O tym wszystkim rozmawiali goście Polskiego Radia 24.
Audio
  • 31.12.18 dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek: „Polska gospodarka wciąż się rozwija dlatego inwestycje są dla niej absolutnie kluczowe (…)”.
W 2018 roku wskaźniki najczęściej pokazywały tendencję wzrostową polskiej gospodarki. Czy ten trend może być zagrożony w najbliższym czasie?
W 2018 roku wskaźniki najczęściej pokazywały tendencję wzrostową polskiej gospodarki. Czy ten trend może być zagrożony w najbliższym czasie? Foto: Pixabay.com

Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego zwróciła uwagę, że wspomniane filary to zestaw naczyń połączonych. Bardzo dobry wzrost gospodarczy nie byłby możliwy bez zwiększonej konsumpcji, a ta bez dobrej sytuacji, jaka w 2018 roku wytworzyła się na rynku pracy.

– Rosnące zapotrzebowanie na pracowników, a także wzrastające systematycznie wynagrodzenia były jednymi z gospodarczych symboli mijającego roku. Innym ważnym aspektem jest to, że w ostatnich miesiącach gospodarka rosła zdecydowanie szybciej niż zadłużenie państwa. Jednak w odniesieniu do produktu krajowego brutto jest ono wciąż zbyt wysokie – wskazała ekspert.

Na stale zwiększający się eksport w polskiej gospodarce zwrócił natomiast uwagę Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. Dodał, że jego struktura przesunęła się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w stronę produktów przemysłowych i technologii. – To bez wątpienia pozytywny kurs. Poza tym w 2018 roku do naszego kraju wpłynęło również mniej pieniędzy od Polaków przebywających poza ojczyzną. Pokazuje to, że bardziej polegamy na sobie niż na "kuzynach" z zagranicy. Tych wszystkich pozytywnych wskaźników nie byłoby również bez ograniczenia nieuczciwej konkurencji, w tym uszczelnienia systemu VAT – podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Optymizm przedsiębiorców może psuć obniżający się wskaźnik PMI, który ukazuje sytuację i perspektywy w przemyśle. Spadł on poniżej 50 pkt., co oznacza recesję, a nie rozwój w sektorze. Dane te potwierdzają, że polska gospodarka w przyszłych kwartałach najprawdopodobniej wyhamuje.

– Jest to tzw. element wyprzedzający, który podpowiada, że w najbliższym czasie możemy mieć do czynienia ze zmianami w polskiej gospodarce. Dlatego nasz optymizm nie jest już tak duży – powiedział Marcin Roszkowski, ekonomista i prezes Instytutu Jagiellońskiego. – Niepokojącym sygnałem jest również poważne tąpnięcie pod względem stopnia inwestycji zagranicznych. Szacuje się, że zmniejszyły się o blisko 50 proc. To druzgocące. Przy takich wynikach i stabilizacji polskiej gospodarki, z jakimi mamy do czynienia obecnie, jest to zaskakujące – uzupełnił Tomasz Wróblewski.  

"Debatę Gospodarczą" Polskiego Radia 24 prowadził Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/db

------------------------------

Data emisji: 31.12.2018

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janusz Szewczak: zamknięcie tegorocznego budżetu zapowiada się sensacyjnie pozytywnie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 21:53
– Deficyt na ten rok był planowany na 41,5 mld złotych, a może okazać się, że wyniesie 20 mld. Ponadto zapowiada się, że dochody podatkowe, mimo, że w zeszłym roku były znacząco wyższe, to teraz mogą być jeszcze o 20 mld większe – powiedział Janusz Szewczak, ekonomista oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości. W Polskim Radiu 24 rozmowa o bieżącej sytuacji państwowego budżetu oraz o perspektywach na najbliższe miesiące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kwieciński: wynik polskiego PKB najlepszy w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 19:15
– Polska gospodarka jest odporna na spowolnienia. Wykorzystujemy dobrze nasze szanse rozwojowe – powiedział Jerzy Kwieciński. Przy okazji trwającego w podrzeszowskiej Jasionce Kongresu 590 rozmawialiśmy z ministrem inwestycji i rozwoju na temat sytuacji gospodarczej Polski oraz perspektywach, jakie są przed nią stawiane.
rozwiń zwiń