Marcin Makowski: antyklerykalizm to bardziej temat medialny niż polityczny
- Antyklerykalizm, poruszanie tematyki kościelnej, z założeniem oddzielenia Kościoła od państwa w radykalniejszy sposób niż mówi o tym konstytucja, będzie tematem w kampanii wyborczej - przewidywał w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski, publicysta Wirtualnej Polski i "Do Rzeczy".
2019-01-08, 11:43
Posłuchaj
Jak poinformowała w niedzielę liderka Inicjatywy Polskiej, Barbara Nowacka, jej ugrupowanie przygotowało projekt ustawy, który jest pierwszym etapem rozdziału Kościoła od państwa. Zakłada on m.in. zniesienie finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchownych z budżetu państwa.
W ocenie Marcina Makowskiego, kwestia antyklerykalizmu będzie w kolejnych miesiącach pojawiała się w narracji opozycji, ale nie powinien to być główny temat podejmowany przez opozycję.
- Antyklerykalizm jest czymś niekoniecznie związanym bezpośrednio z kampanią wyborczą. To coś, co obserwuje się głównie w mediach społecznościowych i wypowiedziach mniej znaczących, ale bardziej radykalnych działaczy lewicowo-liberalnych. Programy partii nie są antyklerykalne, a katolicko-sceptyczne. To wszystko jednak jest w wymiarze deklaratywnym - komentował publicysta. - Opozycja może uznać, że na fali popularności filmu "Kler", tego, co dzieje się wokół pedofilii w Kościele, antyklerykalizm może być paliwem politycznym. Jednak jeśli zostanie ta kwestia użyta jako główne paliwo do "rakiety", to statek daleko nie zaleci. Nie jest to bowiem temat, którym można byłoby się "najeść" - dodawał gość PR24
Zdaniem Makowskiego, temat jest w głównej mierze medialny, a nie polityczny. - Religia w szkole czy finansowanie Kościoła przez państwo to nie są najważniejsze sprawy w życiu publicznym - pointował komentator.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Ryszard Gromadzki.
Polskie Radio 24/PAP/zz
--------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 08.01.19
Godzina emisji: 11.06
REKLAMA