W szkołach rozpoczynają się ferie zimowe. Służby apelują o bezpieczeństwo
W pięciu województwach w sobotę zaczynają się ferie zimowe. W pozostałych rozpoczną się one za tydzień, dwa tygodnie lub za cztery. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 12 stycznia a 24 lutego.
2019-01-12, 07:25
Ferie zimowe przewidziane są w czterech terminach.
Pierwsi – od 12 do 27 stycznia – będą wypoczywali uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.Od 19 stycznia do 3 lutego ferie będą mieli uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Od 26 stycznia do 10 lutego – odpoczną od szkoły uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.
Ostatni – od 9 do 24 lutego – odpoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.
REKLAMA
Następna przerwa w nauce – z okazji Świąt Wielkanocnych – będzie od 18 do 23 kwietnia.
Podział ze względu na liczbę
Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach ogłasza minister edukacji na podstawie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego.
Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą zasadą, terminy ferii w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie, np. jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku ich termin w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego. Podziału na województwa dokonano, biorąc pod uwagę liczbę uczniów.
Z tej reguły są wyłączone tylko województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są zawsze na przełomie stycznia i lutego.
REKLAMA
W pięciu województwach dzieci i młodzież szkolna rozpoczęła dziś ferie zimowe. Okres przerwy w nauce w ostatnich województwach potrwa do końca lutego. Policja i straż pożarna zapewniają, że będzie to dla nich czas wzmożonej aktywności.
Służby apelują o bezpieczny wypoczynek
Jednym z głównych zadań policji będą kontrole autokarów, którymi uczniowie udadzą się na zimowy wypoczynek. - Wzorem ubiegłego roku policja otworzy punkty kontroli autokarów. Wykaz będzie dostępny na stronach internetowych. Organizator może także umówić się z policją w innym miejscu, ale prosimy o wcześniejsze nawiązanie kontaktu, żeby policję uprzedzić - zapowiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.
Swoje działania zintensyfikuje również drogówka. Każdego dnia o bezpieczeństwo na drogach będzie dbało około czterech tysięcy policjantów.
Jak powiedział Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk, 350 funkcjonariuszy będzie obecnych również na stokach narciarskich w ośmiu województwach. Szef policji zachęcił też do zapoznania się z dekalogiem FIS, opisującym bezpieczne zachowanie na trasach narciarskich i snowboardowych. Policja przypomina również o obowiązku zakładania kasku na stokach w przypadku osób do 16. roku życia.
Obowiązek odśnieżania dachów
W zadbaniu o bezpieczeństwo mają pomóc aplikacje, takie jak Moja Komenda i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pierwsza z nich umożliwi kontakt z najbliższą jednostką policji. Drugie narzędzie pozwala obywatelom na zgłaszanie różnego typu zagrożeń, takich jak akty wandalizmu, nieprawidłowe oznaczenia drogi czy spożywanie napojów alkoholowych w miejscach niedozwolonych.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Leszek Suski przypomniał o obowiązku odśnieżania dachów budynków.
- Apeluję do właścicieli, użytkowników, administratorów obiektów, szczególnie użyteczności publicznej, obiektów handlowych, hal sportowych i targowych o usuwanie śniegu, tego obciążenia z dachów. Straż pożarna będzie kontrolowała również tego typu obiekty, natomiast odśnieżanie leży w gestii właścicieli, użytkowników i administratorów tych budynków - powiedział Leszek Suski.
Straż pożarna uczula również na sprawdzanie stanu technicznego urządzeń grzewczych. Strażacy przypominają też o zagrożeniu czadem. Tylko w tym sezonie grzewczym tlenkiem węgla zatruło się śmiertelnie 26 osób.
tjak/dn
REKLAMA