Wpływ zdrowia psychicznego oskarżonego na wyrok sądu. Komentarze
Czy osoby odsiadujące wyrok mogą być leczone psychiatrycznie? Kiedry zdrowie psychiczne wpływa na decyzję sądu? Sprawę komentowali goście Polskiego Radia 24: adwokat Piotr Wojtaszak, pełnomocnik prawny m.in. osób poddanych detencji sądowej oraz dr Paweł Moczydłowski, kryminolog, były dyrektor Centralnego Zarządu Zakładów Karnych w Ministerstwie Sprawiedliwości.
2019-01-15, 22:03
Posłuchaj
Mecenas Piotr Wojtaszak zauważył, że w zakładach karnych wyroki odsiadują osoby, które powinny być umieszczone w zakładach psychiatrycznych. - Czasami w toku postępowania sądowego ciężko jest zdiagnozować dana osobę, postawić rozpoznanie czy jest chora psychicznie bądź zaburzona. Zdarza się, że okazuje się to dopiero na etapie odbywania kary. Służba więzienna i personel medyczny mogą oczywiście podjąć wówczas stosowne czynności - powiedział adwokat.
Paweł Moczydłowski przypomniał, że Stefan W. z formalnego punku widzenia trafił do zakładu karnego zdrowy psychicznie. - Łagodniejszą karę otrzymał, dlatego że był młody. Potem z jakichś powodów znalazł się na oddziale, gdzie próbowano zdiagnozować jego kondycję psychiczną. Stwierdzenie schizofrenii paranoidalnej jest bardzo poważną diagnozą - przypomniał kryminolog.
W niedzielę wieczorem 27-letni Stefan W. podczas finału WOŚP w Gdańsku wtargnął na scenę i kilkakrotnie ugodził nożem prezydenta Adamowicza. Zamachowca zatrzymano na scenie. Samorządowiec przeszedł pięciogodzinną operację. Lekarze informowali, że jego urazy "były bardzo ciężkie", wymieniali "poważną ranę serca, ranę przepony i rany narządów wewnątrz jamy brzusznej". W poniedziałek krótko przed godz. 15 Centrum poinformowało, że prezydent Adamowicz zmarł.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
REKLAMA
Kulisy spraw prowadził Łukasz Kurtz-Królikiewicz.
PR24/PAP/ras
_________________
Data emisji: 15.01.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 19:10
REKLAMA