X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polscy seniorzy. Czego oczekują od młodszych pokoleń i co mogą im zaoferować?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 19:31
Już za kilka dni, bo w poniedziałek i wtorek, przypadną Dzień Babci i Dzień Dziadka. Przy tej okazji w Polskim Radiu 24 debata o sytuacji seniorów w Polsce, w tym o rządowych propozycjach dla osób starszych w ramach tzw. polityki senioralnej.
Audio
  • 19.01.19 Elżbieta Ostrowska: „Miłość, uwaga i zrozumienie. Tego przede wszystkim oczekują seniorzy (…)”.
Miłość, szacunek i uwaga. Tego najbardziej oczekują seniorzy od młodszych pokoleń.
Miłość, szacunek i uwaga. Tego najbardziej oczekują seniorzy od młodszych pokoleń.Foto: Pixabay.com

Dziadkowie wnuki kochają podobno najbardziej. Najwyższy czas, by zacząć mówić, że podobne zaangażowanie potrzebne jest również w drugą stronę. Czego zatem oczekują od najbliższych, a czego od państwa, które przez lata budowali i w którym stanowią coraz liczniejszą grupę społeczną?

Aktualna polityka rządu traktuje rodzinę jako całość. Uwzględnia potrzeby i racje wszystkich jej pokoleń. Wiele mówi się o poprawie sytuacji finansowej emerytów oraz o zmianach postaw osób starszych podejmując próby ich aktywizacji, zarówno zawodowej, jak i społecznej.

– Osoby starsze mają coraz większe poczucie swojej siły jako dużej i dynamicznie rosnącej grupy. Uświadamiają sobie, że ich potrzeby powinny być dostrzegane i realizowane, co jednak nie zawsze przekłada się na praktykę – powiedziała Elżbieta Ostrowska. – Pozycja osoby starszej w rodzinie często postrzegana jest bardziej przez funkcje opiekuńcze niż inne wartości, które babcia i dziadek mogą wnieść w życie wspólnoty rodzinnej. Jednak to wszystko zmienia się bardzo dynamicznie. Seniorzy chcą żyć aktywnie i uczestniczyć w przedsięwzięciach społecznych i kulturalnych – dodała przewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Dane ekonomiczne wskazują, że gospodarstwa emeryckie mają się nie najlepiej. To właśnie w tej grupie, jedynej w ubiegłym roku, wzrósł poziom ubóstwa. O tym, jakie mogą być pomysły na rozwiązanie tego problemu mówił Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

– To bardzo trudne zadanie, bo trzeba znaleźć sposób na pilny i naglący problem, który będzie nam towarzyszył jeszcze przez kilka lat. W obecnym systemie emerytalnym długość pracy i okresów składkowych oraz nieskładkowych odgrywają istotniejszą rolę, a to powoduje, że świadczenia emerytalne bywają niższe. Jednym ze sposobów jest waloryzacja różnych "koszyków zakupowych" rencistów i emerytów. Groźba tego, że odsetek osób, które będą otrzymywały niższe emerytury jest dość duża. Dlatego waloryzacje świadczeń emerytalnych w ostatnim czasie były dość hojne – zauważył ekspert.

Na niejednorodność grupy seniorów uwagę zwróciła Lidia Ułanowska, dyrektor departamentu polityki senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Są wśród nich osoby aktywne, ale też słabnące i niesamodzielne. W ministerstwie mówimy o starości, jako zwykłym okresie w  życiu, a nie chorobie, do którego musimy przygotować się w działaniach samorządów, państwa oraz lokalnych społeczności. Zauważyliśmy, że cierpimy na niedobór usług dla seniorów. Z tego powodu kładziemy nacisk na ich rozwój – zaznaczyła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Do tematu odniósł się również Bolesław Meluch z Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. – Każdy senior ma inne potrzeby. Jedni potrzebują tego, by zachęcić ich do aktywności, drudzy sami chcą uczestniczyć w życiu społecznym, ale tych jest bardzo niewiele – podkreślił.

Więcej w całym nagraniu.

"Debatę Społeczno-Gospodarczą" prowadziła Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 19.01.2019

Godzina emisji: 18.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rynek konsumenta-seniora. W jaki sposób działa w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 14:05
– Jeszcze dwa lata temu powiedziałabym, że rynek konsumenta-seniora śpi. Dziś można powiedzieć, że się budzi – oceniła Marzena Rudnicka, prezes Instytutu Gospodarki Senioralnej. W audycji "Społeczny Punkt Widzenia" rozmowa o najnowszych trendach, a także zmianach w sposobie postrzegania grupy osób w wieku 55+ przez przedsiębiorców.
rozwiń zwiń