Piotr Siergiej: program Czyste Powietrze może pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza

Jeżeli program Czyste Powietrze będzie przebiegał zgodnie z założeniami, rocznie termomodernizacji będzie poddawanych 400 tys. domów jednorodzinnych, jakość powietrza w Polsce poprawi się - ocenił w Polskim Radiu 24 Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. 

2019-01-21, 16:03

Piotr Siergiej: program Czyste Powietrze może pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: canon_shooter/Shutterstock.com

Posłuchaj

21.01.19 Piotr Siergiej: program Czyste Powietrze może pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza
+
Dodaj do playlisty

Od poniedziałku, 21 stycznia, można ponownie składać wnioski w ramach programu Czyste Powietrze. Program ruszył we wrześniu 2018 roku jednak z powodu wprowadzenia do niego zmian związanych ze sposobem rozliczania dotacji na termomodernizację oraz wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła został na kilka tygodni wstrzymany.

Jeżeli program Czyste Powietrze będzie przebiegał zgodnie z założeniami, rocznie termomodernizacji będzie poddawanych 400 tys. domów jednorodzinnych, jakość powietrza w Polsce poprawi się - wskazywał na naszej antenie Piotr Siergiej. - Gdyby udało się rzeczywiście każdego roku rozpatrywać taką liczbę wniosków, problem "kopciuchów" [bezklasowych pieców węglowych, emitujących najwięcej zanieczyszczeń - przyp. red.] zostałby rozwiązany - dodawał ekspert. 

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, program przede wszystkim wpłynie na jakość powietrza w niewielkich miejscowościach, gdzie problem jest największy. - Wbrew pozorom, najgorszej jakości powietrze nie jest w dużych miastach, a w średnich i małych miastach oraz wsiach - zauważył Piotr Siergiej. Ekspert wyjaśnił, że powodem przekonania, że największe stężenie szkodliwych substancji w powietrzu jest w największych miastach, takich jak Kraków, Warszawa czy Katowice, jest efektem tego, że to najczęściej właśnie w tych miejscach rozmieszczone są urządzenia pomiarowe. 

Program Czyste Powietrze będzie realizowany przez dziesięć lat, a suma dotacji ma wynieść ponad 103 miliardy złotych. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 miliony domów jednorodzinnych. Celem programu jest między innymi zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie z Piotrem Siergiejem. 

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/IAR/zz

---------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 21.01.19 

Godzina emisji: 15.08

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej