Mateusz Morawiecki: Powstanie Styczniowe zdumiało świat bohaterstwem
Powstanie Styczniowe, które wybuchło 156 lat temu, zdumiało świat bohaterstwem i ceną, jaką Polacy byli gotowi zapłacić za wolność swojej Ojczyzny - napisał we wtorek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
2019-01-22, 16:49
"Powstanie Styczniowe, które wybuchło 156 lat temu, zdumiało świat bohaterstwem i ceną, jaką Polacy byli gotowi zapłacić za wolność swojej Ojczyzny" - napisał we wtorek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. "Czas pokazał, że porażka heroicznej walki nie była klęską, lecz wielkim krokiem ku Niepodległości" - podkreślił premier.
W 156. rocznicę wybuchu powstania styczniowego podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski złożył we wtorek wieńce w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy w miejscach pamięci związanych z powstaniem w Wilnie i na Wileńszczyźnie. Wraz z ambasador Polski na Litwie Urszulą Doroszewską złożył on we wtorek w Ejszyszkach w rejonie solecznickim wieniec przed pomnikiem powstańców styczniowych z napisem w językach polskim i litewskim: "Pamięci bohaterów tej ziemi, którzy poświecili swe życie, abyśmy żyli w wolnej i sprawiedliwej ojczyźnie 1863-1864".
- Moja obecność tutaj jest dowodem na to, jak ważne jest to wydarzenie, powstanie styczniowe dla nas Polaków, a także dla relacji polsko-litewskich - powiedział minister Wojciech Kolarski.
Hołd powstańcom
Z kolei przed południem w Warszawie na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli oddano hołd powstańcom styczniowym, którzy 156 lat temu rozpoczęli walkę o niepodległość Polski. Przy pomniku Romualda Traugutta wieńce złożyli m.in. Straż Miejska w imieniu prezydenta stolicy i młodzież szkolna.
REKLAMA
Ponadto na godz. 18 w Warszawie zaplanowano także mszę św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji poległych bohaterów powstańczych a następnie wieczorny apel pamięci przed Krzyżem Traugutta na Cytadeli Warszawskiej, gdzie również zostaną złożone kwiaty. Ceremonię, podczas której wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia, organizuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Melak.
Zryw przeciw Rosji
Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Podczas powstania miało miejsce ponad 1,2 tys. bitew i potyczek, a przez szeregi powstańcze przeszło w sumie ok. 200 tys. osób. Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskiej Rosji skazały na śmierć ok. 700 osób. Na zesłanie skazano co najmniej 38 tys. osób.
W 1863 roku w Ejszyszkach wikary miejscowej parafii ks. Józef Horbaczewski jako pierwszy w powiecie lidzkim ogłosił Manifest Rządu Tymczasowego. Powstańcy pod dowództwem ks. Horbaczewskiego dołączyli do oddziału Ludwika Narbutta. Wśród powstańców z Ejszyszek był m.in. Michał Elwiro Andriolli – ilustrator dzieł Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Józefa Ignacego Kraszewskiego.
REKLAMA
msze
REKLAMA