Debata PR24. Eksperci o polityce energetycznej państwa

2019-02-02, 21:00

Debata PR24. Eksperci o polityce energetycznej państwa
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Blue Planet Studio/Shutterstock.com

- Założenia rządu są piekielnie ambitne - ocenił w Polskim Radiu 24 Dawid Piekarz z Instytutu Staszica, odnosząc się do planów polskich władz w kontekście polityki energetycznej. Naszymi gośćmi byli również Wojciech Jakóbik z "BiznesAlert.pl", Bartłomiej Derski z portalu "WysokieNapięcie.pl" i Lidia Grzegorczyk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Posłuchaj

2.02.19 Debata PR24. Eksperci o polityce energetycznej państwa
+
Dodaj do playlisty

Trwają prace nad przedstawionym pod koniec ubiegłego roku przez Ministerstwo Energii projektu Polityki Energetycznej do 2040 roku. Zakłada on między innymi, że do tego czasu udział węgla w produkcji energii spadnie poniżej 30 procent. W 2030 roku udział ten będzie natomiast wynosił 60 procent. Plan uwzględnia też wdrożenie w Polsce energetyki jądrowej.

Jak podkreślał na naszej antenie Wojciech Jakóbik, w kontekście polityki energetycznej ważnym elementem powinny być odnawialne źródła energii. - Wydaje się, że np. energetyka wiatrowa będzie coraz bardziej opłacalna; już teraz zauważalne jest obniżenie kosztów wytwarzania tego typu energii. Rząd mówi o tym, że ten sektor powinien się rozwijać na warunkach rynkowych. Analizy pokazują, że w następnych dziesięcioleciach będzie to opłacalne - wskazywał ekspert. - Energetyka odnawialna będzie się rozwijać bez względu na to, co zostanie zapisane w jakimkolwiek dokumencie - dodawał. 

Zdaniem Dawida Piekarza, który odniósł się również do programu "Energia Plus", założenia przedstawiane przez rząd są "piekielnie ambitne". - Mówi się o pięciu milionach odnawialnych źródeł energii dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych. Tymczasem, obecnie w Niemczech są dwa miliony takich instalacji - zauważył ekspert. 

Lidia Grzegorzczyk z kolei wskazywała, że przyszłość rodzimej energetyki w dużej mierze będzie zależeć również od rozwoju sieci elektroenergetycznej. - Jeżeli chcemy osiągnąć jakiekolwiek wskaźniki, unijne czy wewnątrzkrajowe, to nasza sieć elektroenergetyczna wymaga nakładów. Nasza infrastruktura nie jest obecnie do końca wydajna - mówiła gość PR24.

Więcej komentarzy w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Anna Grabowska

Polskie Radio 24/zz

------------------------------

Data emsiji: 02.02.19 

Godzina emisji: 18.06


Polecane

Wróć do strony głównej