X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mateusz Morawiecki do Polonii: niech Polska przemawia przez wasze usta

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 09:33
 - Możecie sprawić, że na amerykańskiej ziemi zakwitną polskie idee. Niech Polska przemawia przez wasze usta – wzywał w piątek uczestników polonijnego Kongresu 60 Milionów w Miami premier Mateusz Morawicki. Nazywał ich ambasadorami Polski. 
Premier podkreślił, że to co się dzieje ze spływającymi ściekami do Wisły, to może być nawet katastrofa epidemiologiczna
Premier podkreślił, że to co się dzieje ze spływającymi ściekami do Wisły, "to może być nawet katastrofa epidemiologiczna"Foto: KPRM/P.Tracz

Szef rządu RP zwrócił się w nagraniu wideo do ponad 200-osobowej społeczności polonijnej, zgromadzonej na globalnym zjeździe, by zainteresowała Polską Amerykanów. - Tłumaczcie nasze ambicje, czyńcie je zrozumiałymi, mówcie waszym amerykańskim sąsiadom o Polsce tak, żeby Polska sprawa stała się też ich sprawą - apelował. 

Wyraził zadowolenie, że biorący udział w konferencji mają Polskę nie tylko w sercu, ale są gotowi dla niej pracować. 

Praca dla Polski najważniejszym zadaniem

- Bo właśnie praca dla Polski to jest najważniejsze zadanie, jakie stoi przed każdym z nas. Żeby pracować dla Polski nie trzeba pełnić funkcji publicznej. Wystarczy poświęcić dla niej odrobinę swojego czasu, a nawet kilka godzin w miesiącu. Polska ma na całym świecie prawie 90 ambasadorów, ale takim ambasadorem Polski jest też każdy z państwa tutaj na sali - tłumaczył. 

Premier zwrócił uwagę, że Polonia nie stanowi marginesu, lecz ogromną siłę, z której Polska chce korzystać tak, ja to robią inne narody od lat obecne w amerykańskim życiu publicznym, biznesowym i kulturalnym. Apelował o wzmacnianie obecności diaspory w USA. 

- Każdego dnia robicie dla swojej ojczyzny niejednokrotnie więcej niż wielu ludzi w Polsce. Za to należą wam się ogromne podziękowania, ale Polska potrzebuje od was jeszcze więcej. To bardzo trudne zadanie, ale musicie każdego dnia robić wszystko, aby Amerykanie zakochali się w Polsce – przekonywał Mateusz Morawiecki.

"Niech Polska przemawia przez wasze czyny" 

Przywołując słowa Tadeusza Kościuszki nawołującego, by wzbudzić miłość do kraju wśród tych, którzy dotąd nie wiedzieli nawet, że mają ojczyznę, premier powiedział, że dzisiaj miłość do Polski trzeba wzbudzać także u osób, które nie są jej obywatelami. Uznał to za największe zadanie. 

- Niech Polska przemawia przez wasze czyny. Każdego dnia działajcie w swoich lokalnych wspólnotach, w swoich firmach, kościołach, stowarzyszeniach. Zachęcajcie Amerykanów, by inwestowali w Polsce, by współpracowali z naszymi rodakami na całym świecie. Nasze relacje z USA nigdy nie były tak dobre jak dziś. To wielka szansa dla Polski, ale bez was nie uda się jej w pełni wykorzystać – argumentował szef rządu RP. 

W swoim wystąpieniu przekonywał też, że były prezydent USA Ronald Reagan miał rację nazywając Polskę centrum europejskiej cywilizacji. 

- Pokażmy, że jesteśmy bijącym sercem Europy, bo im mocniej Polska będzie obecna w sercach Amerykanów, tym bardziej będzie silna. Polska was potrzebuje. Jeśli nasza ojczyzna ma być naprawdę wielka, naprawdę silna i naprawdę bogata, bez was się to nie uda – mówił Mateusz Morawiecki.

"Cenna inicjatywa" 

Przybyły na Florydę wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski nazwał Kongres 60 Milionów, który oficjalne obrady zakończy w sobotę późnym wieczorem, bardzo cenną inicjatywą. 

- Mogliśmy się dzisiaj w Miami naocznie przekonać, jak ważne są kontakty polskiego biznesu z przedsiębiorstwami amerykańskimi, które chętnie wchodzą z nami w interakcje. Zmiany geopolityczne zachodzące na naszych oczach, wojna handlowa między USA a Chinami zmusza mniejszych przedsiębiorców do nowych poszukiwań, co było widoczne na dzisiejszych panelach - powiedział. 

Wspomniał też o dyskusjach z ludźmi z firm zajmujących się przewozami pasażerskimi, budową i remontem dużych statków wycieczkowych pływających nie tylko po Morzu Karaibskim, ale również Śródziemnym, Bałtyckim i Północnym. Przypomniał, że zawijają one do Gdańska oraz Gdyni i powiedział, że dużo obiecuje sobie po podpisaniu ewentualnego listu intencyjnego z przedstawicielami portów Wschodniego Wybrzeża, żeby w przyszłości nawiązać stałą współpracę. 

Grzegorz Witkowski: kluczowa rola biznesmenów polonijnych

- Rola biznesmenów polonijnych w ułatwianiu kontaktów jest kluczowa. Tworzą w większości mały biznes i jako kooperanci, podwykonawcy, ale też konsorcja, współpracują z firmami amerykańskimi. W razie pojawienia się problemów z frachtem, transportem i logistyką wskazują na firmy polskie jako źródło rozwiązania tych problemów – wyjaśnił minister. 

Konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, który uczestniczył w panelu nawiązującym do stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z USA, określił Kongres jako forum wymiany informacji oraz networkingu. Jego użyteczność uzasadniał m.in. tym, że może zaowocować kontraktami dla licznie zgromadzonego w Miami biznesu. 
- Jest to formuła jednocząca i integrująca Polonię, a także diasporę z Polską. Jestem już na trzeciej edycji Kongresu i uderzyło mnie, że za każdym razem jest więcej uczestników – mówił. Zwrócił uwagę na obecność ciekawych ludzi zwłaszcza w sferze biznesowej i gospodarczej, przedsiębiorców polonijnych. Dodał, że reprezentowali głównie młodsze pokolenie. 
- Jestem zadowolony, że forum odbywa się w języku angielskim, bo ponad 90 proc. Polonii jest angielskojęzyczna. Otwiera się w ten sposób na Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy przy takich okazjach mogę się więcej nauczyć o Polsce i działalności na rzecz społeczności polonijnej – wyjaśniał konsul. 

Konsul:Polonia powinna uczestniczyć w życiu politycznym USA

Powracając do panelu mówił o towarzyszących mu apelach, aby Polonia skupiała się przede wszystkim na polityce amerykańskiej. Przekazywanie funduszy na kampanie polityczne zaprocentuje tym, że wybrani oficjele będą działać na rzecz wspomagającego ich elektoratu. Przykładem są inne grupy etniczne m.in. Grecy, Niemcy i Żydzi. 

- Amerykanie polskiego pochodzenia powinni uczestniczyć w życiu politycznym, tworzyć bloki wyborcze, ponieważ nie ma organizacji skupionych na promowaniu i wykorzystywaniu potencjału Polonii dla dobra publicznego. W tym sensie Kongres 60 milionów wypełnia pewną lukę, pokazuje, że brak takich inicjatyw – zaznaczył Maciej Golubiewski. 

Zwieńczeniem zjazdu w Miami, który organizowany jest przez „60 mln.pl” przy współudziale firmy Graham-X Promotions oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, będzie w niedzielę 46. edycja balu polonijnego Polonaise Ball.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak