Antoni Macierewicz: Olszewski uważał, że lustracja jest niezbędna do odbudowy Polski
- Jan Olszewski był nie tylko zwolennikiem lustracji, ale uważał, że to jest absolutnie niezbędny element odbudowy państwa polskiego - mówił w audycji "Temat dnia" Antoni Macierewicz, były szef MON, przyjaciel Jana Olszewskiego.
2019-02-09, 14:06
Posłuchaj
Gość PR24 tłumaczył, dlaczego Jan Olszewski nie zgadzał się na ewentualne włączenie do swojego rządu Unii Demokratycznej. - UD jako warunek stawiała wyeliminowanie tych osób z rządu, które przeprowadzają lustrację i zablokowanie całego procesu lustracji. To był warunek wejścia do rządu ich ludzi - wspominał Antoni Macierewicz, dodając, że Jan Olszewski zdecydowanie się temu sprzeciwiał.
- To nie była kwestia taktyki, to była kwestia istoty myśli politycznej Jana Olszewskiego - zauważył polityk.
Antoni Macierewicz mówił też, dlaczego premier rządu, który został utworzony w ramach pierwszych demokratycznych wyborów po II wojnie światowej, nie uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. - On rozumiał, że układ sił tam jest taki, że nie będzie żadnej możliwości uzyskania korzyści dla Polski, tylko będzie się ukształtowanym, jako zasłona dla aparatu komunistycznego, który się uwłaszczy - mówi twórca KOR.
Z tego też powodu, kontynuuje przyjaciel Jana Olszewskiego, "on nie chciał się zgodzić na porozumienie z Unią Demokratyczną, która warunkowała to usunięciem lustracji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, kierowanego wówczas przez ludzi, którzy lustrację wówczas realizowali". - On wiedział, że jeżeli z tego zrezygnuje, to efektem będzie kontynuacja PRL-u BIS, a to nie była rzecz, której on chciał dać swoją twarz. Uważał to za zniszczenie Polski - tłumaczył Antoni Macierewicz.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Michał Rachoń.
Polskie Radio 24/pkur
----------------------------
REKLAMA
Data emisji: 08.02.2019
Godzina emisji: 13.06
REKLAMA