Piotr Wawrzyk: razem z USA nadajemy ton w rozwiązywaniu konfliktów na Bliskim Wschodzie

- To ogromne przedsięwzięcie międzynarodowe. Jeżeli państwo organizuje tego typu spotkanie, to znaczy, że włącza się w rozwiązywanie największych problemów. Dziś sytuacja na Bliskim Wschodzie jest takim problemem - powiedział w audycji 24 Pytania - Rozmowa Poranka Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych. - Będąc organizatorem tego wydarzenia, nasza pozycja rośnie - dodawał. 

2019-02-13, 08:30

Piotr Wawrzyk: razem z USA nadajemy ton w rozwiązywaniu konfliktów na Bliskim Wschodzie
Piotr Wawrzyk. Foto: PR24

Posłuchaj

13.02.19 Piotr Wawrzyk: razem z USA nadajemy ton w rozwiązywaniu konfliktów na Bliskim Wschodzie
+
Dodaj do playlisty

W dniach 13-14 lutego w Warszawie odbędzie się konferencja poświęcona bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie. W spotkaniu, które rozpocznie się w środę wieczorem, wezmą udział między innymi wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence, a także premier Izraela Benjamin Netanjahu. - To nie jest tak, jak niektórzy do niedawna sądzili, że jesteśmy w jakiejś izolacji międzynarodowej. Jest wprost przeciwnie. To my, razem z Amerykanami, nadajemy ton w rozwiązywaniu konfliktów na Bliskim Wschodzie - wskazywał na naszej antenie Piotr Wawrzyk. 

Wiceminister spraw zagranicznych przekonywał również w audycji 24 Pytania - Rozmowa Poranka, że konferencja bliskowschodnia nie jest wymierzona w Iran. - To wydarzenie nie jest skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu. Konferencja jest skierowana do wszystkich państw. Chodzi o to, by wspólnie wypracować początek jakiejś drogi, która doprowadzi do porozumienia - wyjaśniał Piotr Wawrzyk. - Rozmowy będą dotyczyć m.in. kwestii finansowania terroryzmu. To nie jest związane z jakimkolwiek krajem. To temat ogólnoświatowy, międzynarodowy - dodawał. 

Jak podkreślał wiceszef MSZ, organizacja takiego wydarzenia, jak konferencja bliskowschodnia, nie jest łatwym zadaniem. - To większe przedsięwzięcie niż organizacja szczytu NATO; w tym spotkaniu weźmie udział więcej krajów. To ogromne przedsięwzięcie, które sprawa, że Polska staje w szeregu państw, które podejmują decyzje o najważniejszych problemach świata - oceniał gość PR24. 

W konferencji bliskowschodniej mają uczestniczyć przedstawiciele około sześćdziesięciu krajów, w tym wszystkich państw Unii Europejskiej oraz jedenastu krajów Bliskiego Wschodu. W Polsce pojawią się też delegacje z Australii, Nowej Zelandii czy Korei Południowej. Główne tematy dyskusji to wojna w Syrii, konflikt izraelsko-palestyński, pomoc humanitarna, uchodźcy, broń masowego rażenia i terroryzm.

REKLAMA

Więcej - m.in. o dwustronnych relacjach na linii Warszawa-Waszyngton, a także zagrożeniach płynących z budowy gazociągu Nord Stream 2 - w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Michał Rachoń. 

Polskie Radio 24/zz

---------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 13.02.19

Godzina emisji: 7.38

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej