Przedstawiciele 60 państw w Warszawie na obradach o Bliskim Wschodzie
Dwudniowa konferencja na temat budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie rozpoczęła się od spotkania na Zamku Królewskim. W obradach współorganizowanych przez Polskę i USA uczestniczą przedstawiciele około 60 państw.
2019-02-13, 23:00
Posłuchaj
Na Zamku Królewskim w Warszawie zakończyła się oficjalna kolacja uczestników ministerialnej konferencji na temat budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Przy okazji wieczornego spotkania prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
Kolacja na Zamku Królewskim była pierwszym punktem dwudniowych obrad. W konferencji, współorganizowanej przez Polskę i Stany Zjednoczone, uczestniczą przedstawiciele około 60 państw, przede wszystkim szefowie dyplomacji a także ich zastępcy.
Do Warszawy przybyli ministrowie z 11 państw bliskowschodnich, przedstawiciele wszystkich krajów Unii Europejskiej, nie ma natomiast polityków z Rosji, Turcji i Iranu. Teheran otwarcie krytykuje spotkanie, uważając je za antyirańskie.
REKLAMA
Oficjalne przyjęcie na Zamku Królewskim było zamknięte dla mediów. W imieniu polskich władz przemawiali prezydent Andrzej Duda oraz szef MSZ Jacek Czaputowicz. Ze strony drugiego współgospodarza - Stanów Zjednoczonych - głos zabrał wiceprezydent Mike Pence. Jak poinformował Polskie Radio szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, Andrzej Duda spotkał się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
- Rozmowa dotyczyła sytuacji na Bliskim Wschodzie, przyszłości polityki Unii Europejskiej i relacji Unii z Izraelem oraz kwestii cyberbezpieczeństwa i współpracy w tym obszarze między Polską i Izraelem - przekazał Krzysztof Szczerski
Powiązany Artykuł
Konferencja bliskowschodnia. Co się wydarzy?
Wśród głównych zagadnień dyskutowanych podczas spotkania w Warszawie mają znaleźć się konflikt bliskowschodni, a także konflikty w Syrii i Jemenie, problemy humanitarne w regionie, proliferacja broni masowego rażenia, terroryzm, zagrożenia hybrydowe oraz bezpieczeństwo energetyczne.
W czwartek obrady i oświadczenia
W czwartek obrady konferencji będą kontynuowane na stadionie PGE Narodowy. Otworzą je wystąpienia szefa MSZ Jacka Czaputowicza i sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo.
REKLAMA
Drugiego dnia konferencji spodziewane są też m.in. wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego i wiceprezydenta USA poświęcone sytuacji humanitarnej w regionie oraz wystąpienie zięcia i doradcy prezydenta USA Donalda Trumpa Jareda Kushnera, które ma być poświęcone możliwościom rozwiązania konfliktu bliskowschodniego.
Formalnym zakończeniem konferencji będzie oświadczenie współprzewodniczących konferencji - Jacka Czaputowicza i Mike'a Pompeo - w którym przedstawione zostaną konkluzje spotkania. Szefowie dyplomacji Polski i USA mają w nim zarysować zarazem plan wspólnego działania na przyszłość.
Powiązany Artykuł
Jakie jest strategiczne znaczenie konferencji bliskowschodniej dla Polski?
Nieobecni na konferencji
Na warszawskiej konferencji nie będzie przedstawicieli Iranu, który nie został zaproszony do udziału w spotkaniu. Jeszcze w styczniu, informując o planach zorganizowania konferencji, sekretarz stanu USA zapowiadał, że to właśnie wpływom tego kraju w regionie Bliskiego Wschodu poświęcona ma zostać szczególna uwaga uczestników rozmów w Warszawie.
Władze w Teheranie krytykują warszawską konferencję, twierdząc, że spotkanie oficjalnie poświęcone pokojowi i stabilności na Bliskim Wschodzie w rzeczywistości jest wymierzone w Iran. Przedstawiciele polskich władz zapewniają, że konferencja nie ma charakteru antyirańskiego.
REKLAMA
Nieobecna na spotkaniu w Warszawie będzie też szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, która w dniach konferencji będzie przebywała z wcześniej zaplanowaną oficjalną wizytą w Afryce.
Zaproszenia do udziału w konferencji nie przyjęła Autonomia Palestyńska, która wezwała jednocześnie do bojkotu konferencji inne kraje arabskie, a także Liban i Rosja, która organizuje w czwartek spotkanie prezydenta Władimira Putina z przywódcami Turcji i Iranu, Recepem Tayyipem Erdoganem i Hasanem Rowhanim, w Soczi. Tematem rozmów prezydentów ma być sytuacja w Syrii.
W konflikcie syryjskim Moskwa oraz Teheran wspierają reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Ankara jest natomiast jego przeciwnikiem.
PAP/agkm
REKLAMA
REKLAMA