Polityk z PiS o tym, kto powinien zastąpić Franciszka. Pokazał faworyta

Wśród potencjalnych następców zmarłego w poniedziałek papieża Franciszka wymienia się trzech kardynałów pochodzących z Włoch. Są to szef dyplomacji Watykanu, specjalny wysłannik ds. Ukrainy oraz patriarcha Jerozolimy. Wybór nowego papieża wzbudził emocje także wśród polityków. Europoseł PiS Dominik Tarczyński wskazał swojego kandydata.

2025-04-22, 09:41

Polityk z PiS o tym, kto powinien zastąpić Franciszka. Pokazał faworyta
Po śmierci papieża Franciszka rozgorzały spekulacje na temat tego, kto mógłby go zastąpić. Europoseł PiS Dominik Tarczyński ma swojego kandydata.Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Kto może zastąpić papieża Franciszka? Polityk PiS pokazał zdjęcie. "Nasza nadzieja"

Po śmierci papieża Franciszka najważniejszą osobą w Watykanie został 77-letni, urodzony w Irlandii, a następnie naturalizowany w USA kardynał Farrell, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego. Zarządza on administracją Kościoła i troszczy się o dobra i prawa doczesne Stolicy Apostolskiej w okresie wakansu.

Kondolencje w związku ze śmiercią papieża spływały do Watykanu z całego świata, w tym z Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu i Ameryki Płd. Zmarłego papieża żegnali politycy z wielu krajów. Prezydent Andrzej Duda nazwał go "wielkim apostołem Miłosierdzia, w którym upatrywał odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata". Premier Donald Tusk określił go jako "dobrego, ciepłego i wrażliwego człowieka". Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz napisał, że Franciszek "otwierał Kościół na nowe czasy z poszanowaniem jego niezmiennych praw".

W przestrzeni medialnej rozgorzały też już spekulacje na temat tego, kto może zastąpić Franciszka na tronie Piotrowym. Wybór nowego papieża wzbudził emocje także wśród polskich polityków. Europoseł PiS Dominik Tarczyński opublikował w serwisie X zdjęcie jednego z kandydatów. "Kardynał Sarah. Nasza nadzieja" - podpisał fotografię.

Robert Sarah to były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego. Jest znany z konserwatywnych poglądów, sprzeciwia się reformom Franciszka. Sarah symbolizuje rosnący wpływ katolicyzmu w Afryce.

REKLAMA

Śmierć papieża Franciszka. Ujawniono jego testament

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek o godz. 7.35 w wieku 88 lat; przyczyną śmierci były udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. W ogłoszonym w poniedziałek wieczorem testamencie Franciszek napisał, że pragnie być pochowany w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej. Papież poprosił o skromny grób w ziemi i jedyny napis: Franciscus. Testament, ogłoszony przez Watykan w dniu śmierci papieża, nosi datę 29 czerwca 2022 roku.

Przyszły ojciec święty zostanie wybrany spośród członków Kolegium Kardynalskiego, w którego skład obecnie wchodzi 252 kardynałów - "książąt Kościoła". Spośród nich jednak tylko 140 jest uprawnionych do wyboru papieża, ponieważ nie ma jeszcze 80 lat. Z tych 109 mianował Franciszek. Maksymalna liczba elektorów biorących udział w konklawe to 120. Konklawe zbierze się w Kaplicy Sykstyńskiej.

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/PAP/X.com/mg/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej