Najnowszy sondaż: miażdżąca przewaga PiS nad PO. Na trzecim miejscu Wiosna
W lutym na PiS, wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem, chciało głosować 40 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów, na PO - 15 proc., na Wiosnę - 10 proc. Ruch Kukiz'15 i PSL mogą liczyć na 5-proc. poparcie - wynika z sondażu CBOS.
2019-02-15, 15:22
Głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami zadeklarowało 40 proc. ankietowanych, którzy wyrazili zamiar udziału w wyborach. W porównaniu ze styczniem odsetek zwolenników rządzącej koalicji wzrósł o 1 punkt procentowy.
15 proc. zdeklarowanych wyborców głosowałaby na Platformę Obywatelską. W porównaniu z sondażem ze stycznia PO straciła 7 punktów procentowych.
Na trzecim miejscu znalazło się debiutujące w badaniu CBOS ugrupowanie Roberta Biedronia - Wiosna, która może liczyć na 10 punktów proc. poparcia.
Głosowanie na ruch Kukiz’15 zadeklarowało 5 proc. badanych chcących wziąć udział w wyborach - o 2 punkty proc. mniej niż miesiąc temu. Listę ugrupowań, które przekroczyłyby w styczniu próg wyborczy, zamyka Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem również 5 proc. zdeklarowanych uczestników głosowania - to spadek o jeden punkt procentowy.
REKLAMA
Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w drugim tygodniu lutego uczestniczyłoby w nich, według własnych zapowiedzi, 73 proc. uprawnionych. 13 proc. uprawnionych do głosowania nie jest pewnych, czy poszłoby na wybory w tym terminie, a 14 proc. zapowiada, że z pewnością nie wzięłoby udziału w wyborach.
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 7-14 lutego 2019 roku na liczącej 1019 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Sondaż Kantar Public
34 proc. badanych deklarujących chęć udziału w wyborach parlamentarnych chce oddać głos na Zjednoczoną Prawicę. Na PO chce głosować 20 proc., 11 proc. deklaruje poparcie partii Roberta Biedronia Wiosna, 6 proc. chce głosować na formację Kukiz'15, a 5 proc. na SLD - wynika z kolei z sondażu opublikowanego przez Kantar Public.
Pozostałe ujęte w sondażu ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego i znalazłyby się poza parlamentem. PSL uzyskało 4 proc. poparcia, a Nowoczesna 2 proc.
REKLAMA
Deklarowane poparcie dla Zjednoczonej Prawicy, czyli Prawa i Sprawiedliwości razem z Solidarną Polską i Porozumieniem, nie różni się od wyniku uzyskanego w grudniu 2018 r. i styczniu.
Natomiast Platforma Obywatelska odnotowała spadek o 6 punktów procentowych względem stycznia. Kukiz’15 zdobyłyby nieznacznie mniej głosów - spadek o 1 punkt procentowy. Poparcie dla SLD nie zmieniło się.
Zamiar wzięcia udziału w wyborach zadeklarowało w lutym 58 proc., przy czym jedna trzecia badanych 33 proc. raczej przystąpiłaby do głosowania, a 25 proc. jest w pełni zdecydowanych pójść do urn wyborczych.
Głosować nie zamierza 28 proc. ankietowanych, przy czym 12 proc. twierdzi, że raczej by nie zagłosowało, a 16 proc. zdecydowanie nie zagłosowałoby. 14 proc. ankietowanych jeszcze nie wie, czy poszliby na wybory.
REKLAMA
mr
REKLAMA