X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

500+ od pierwszego dziecka, "13" dla emerytów, zmiany w PIT. Główne punkty konwencji PiS

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 15:50
- 500+ na pierwsze dziecko to kluczowy punkt nowego programu wyborczego PiS - ogłosił podczas sobotniej konwencji w Warszawie Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zapowiedział również pomoc dla ludzi młodych, do ukończenia 26 roku życia i najniższą emeryturę w wysokości 1100 złotych.
Audio
  • Wicepremier Beata Szydło mówiła m.in. o tym, jak narodził się program 500+ (Polskie Radio 24)
  • Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości (Jedynka i Polskie Radio 24)
  • Przemówienie prezesa PiS na konwencji w Warszawie (Jedynka i Polskie Radio 24)
Jedna z poprzednich konwencji Prawa i Sprawiedliwości
Jedna z poprzednich konwencji Prawa i Sprawiedliwości Foto: twitter/Marek Kuchcinski

Pięć punktów nowego programu Prawa i Sprawiedliwości:

  • Wprowadzenie 500+ od pierwszego dziecka
  • Brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia
  • "Trzynastka" dla emerytów
  • Przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych
  • Obniżenie kosztów pracy

W sobotę w Warszawie pod hasłem "Nowa arena programowa" odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Lider partii Jarosław Kaczyński przemawiał jako pierwszy. Wskazywał na dwie najważniejsze wartości: równość i wolność. Głos zabrali też: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, a także prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Jarosław Kaczyński: wyrwaliśmy Polskę z objęć imposybilizmu

Jarosław Kaczyński podsumowując sobotnią konwencję podkreślił, że jego partia będzie dalej szła "drogą dobrej zmiany, drogą równości, drogą wolności, polską drogą". - Polska historia, jak historia każdego narodu, zawiera elementy, wydarzenia dobre i złe, dobre i złe tendencje, pozytywne i mniej pozytywne, czasem zupełnie niepozytywne postacie. My staramy się czerpać z tego wszystkiego, co w naszej historii było najlepsze i chociaż pewnie nie jesteśmy stowarzyszeniem aniołów, to jednak nam idzie - mówił prezes PiS.

Czytaj więcej
pap kaczyński 1200.jpg
Jarosław Kaczyński: mamy nowy program - jego punkt to 500+ od pierwszego dziecka

Jak stwierdził, PiS pokazuje, że "można". - Wyrwaliśmy Polskę z objęć imposybilizmu, z tej najgorszej choroby, którą nam wmawiano - powiedział Jarosław Kaczyński.

Lider PiS podkreślił, że w kampanii trzeba "znów zdobyć społeczne zaufanie, znów przekonać do wiarygodności". - Mamy bardzo mocne argumenty, teraz wszystko zależy od nas, od naszego zaangażowania, od tego, czy będziemy pracować. Fakty naszej działalności muszą być znane jeszcze wielu milionom Polaków - wskazał Jarosław Kaczyński.

- Polacy muszą wiedzieć, jak było, jak jest i o co chodzi w tej wielkiej kampanii 2019 r. Zaczęliśmy tą konwencją drogę dotarcia do każdego Polaka, do tych, do których dotąd nie zdołaliśmy dotrzeć. Ta droga musi nam przynieść sukces, bo to będzie sukces Polski i Polaków - podkreślił prezes PiS.

Nowa piątka PiS

Prezes PiS zapowiedział wprowadzenie od 1 lipca 500+ od pierwszego dziecka. - Mamy nowy program, program trudny. Pierwszy jego punkt to 500+ od pierwszego dziecka - ogłosił. Podkreślił też, że PiS pomoże "młodym ludziom wchodzącym w życie". Zapowiedział, że dla młodych, do 26. roku życia nie będzie podatku PIT dla pracowników.

Jarosław Kaczyński zadeklarował też przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych. - W Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat połączenia autobusowe, głównie PKS, zostały zredukowane o połowę. Z prawie miliarda przejechanych kilometrów do niespełna pół miliarda. Przywrócimy to, przywrócimy ten miliard, przywrócimy połączenia - zapowiedział. - Te połączenia, o których mówiłem, połączenia autobusowe, dotyczą oczywiście wszystkich, całej Polski, także wielkich miast, ale przede wszystkim mniejszych miast i wsi - dodał.

Lider PiS zapowiedział także "trzynastkę" w postaci najniższej emerytury - 1100 zł - dla każdego emeryta. - Zrobimy to w tym roku, i zrobimy wszystko, żeby uczynić to także w przyszłym i w następnym - zadeklarował Jarosław Kaczyński. Jak dodał, pomoc ta ma być wypłacana od maja. Podkreślił też, że pomoc emerytom ma być elementem zmniejszania różnic majątkowych w polskim społeczeństwie.

"Najważniejsza jest sprawa wolności i równości"

Jarosław Kaczyński podkreślając, że sobotnią konwencją PiS rozpoczyna kampanię wyborczą w 2019 r., zaznaczył, że jej stawką "jest Polska, jest przyszłość Polski, przyszłość Polaków". - Polska dla wszystkich czy Polska dla niektórych - to pytanie ma wiele aspektów. Sądzę, że najważniejsze z nich są dwa: sprawa równości i sprawa wolności" - powiedział polityk. Jak zauważył, dziś zbliżają się do siebie bardzo odległe grupy społeczne w zakresie "poziomu gospodarczego, ekonomicznego zaopatrzenia". - Te nożyce w Polsce w tej chwili się powoli zamykają, one zawsze będą jakoś tam otwarte, ale powinny być jak najmniejsze - dodał prezes PiS.

Jego zdaniem, "wolność też jest kwestionowana". - Są tacy, którzy chcą nam odebrać wolność poglądów, wolność słowa, ba - wolność sumienia - zauważył. - Krótko mówiąc jest o co zabiegać, ta kampania będzie rozstrzygała o tym, czy w Polsce ta równość i wolność będzie, czy też zostanie podważona - oświadczył Jarosław Kaczyński.

- Tą drogą, którą rozpoczęliśmy 3 lata temu chcemy iść dalej i będziemy iść dalej. Nie chodzi o słowa, nie chodzi o deklaracje, bo łatwo jest wolności i równości bronić w słowach, deklarować ją, głosić, ale dużo trudniej dokonywać odpowiednich działań. Myśmy już pokazali, że to umiemy - powiedział.

Mateusz Morawiecki: to jest program klasy średniej

Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu zapowiedział, że mottem programu PiS jest "praca dla Polaków i dostatnia Polska". Premier podkreślał rolę rodziny oraz zachęcania ludzi młodych do pozostawania w Polsce lub powrotu z migracji. Zapowiedział obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT-u dla wszystkich osób pracujących.

- To jest nasz program, program dla klasy średniej. To dlatego w tym postulacie, w tym punkcie programowym, który prezes Jarosław Kaczyński przedstawił przed chwilą znajduje się obniżenie kosztów pracy poprzez podniesienie kosztów uzyskania przychodów co najmniej dwukrotne i również obniżenie PiT-u dla wszystkich osób pracujących, co zrobimy jeszcze w tym roku - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej
PiS 1200.jpg
500+ od pierwszego dziecka, "13" dla emerytów, zmiany w PIT. Główne punkty konwencji PiS

- To jest walka o klasę średnią żyjącą na poziomie europejskim. Ta walka będzie się rozgrywać w Parlamencie Europejskim. My mamy znakomitą reprezentację, która będzie szła i reprezentowała nasze interesy, walczyła o nasze interesy skutecznie, na czele z naszymi jedynkami (w wyborach do PE), na czele z panią premier Beatą Szydło - mówił szef rządu. Poinformował, że w czerwcu, w lipcu będą prezentowane jeszcze inne punkty programowe.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że zapowiedzi programowe PiS będą kosztować ok. 30-40 miliardów w skali roku. Przekonywał, że wie, jak je sfinansować. - Mogą mówić nam: skąd weźmiecie na to pieniądze, jak na to zarobicie? Ten nasz wielki program, 30-40 miliardowy w skali roku oczywiście wiemy doskonale jak sfinansować, poprzez dalszą walkę o jak najlepszy system podatkowy, ale również rozwój gospodarczy, poprzez zmniejszenie biurokracji, zmniejszenie kosztów administracji - powiedział szef rządu.

Czytaj więcej
pap morawiecki 1200.jpg
Mateusz Morawiecki: praca dla Polaków to motto naszego programu

Jak podkreślił tegoroczne wybory - zarówno europejskie, jak i parlamentarne - mają ogromną wagę. - Nie było tak ważnego wyboru przez ostatnie 30 lat jak ta elekcja - stwierdził szef rządu. - Musimy zwyciężyć - i na drodze do zwycięstwa jesteśmy. Do tego zobowiązuje nas nasza wspaniała historia, ale też nasze spojrzenie w przyszłość, nasz plan, nasza strategia, wszyscy Polacy. I zrobimy to: dla Europy i dla Polski - podkreślił premier.

Beata Szydło: dzięki 500+ Polska stała się symbolem mądrej i nowoczesnej polityki prorodzinnej

- Program 500+ stał się symbolem naszego rządu, a Polska dzięki niemu stała się symbolem mądrej, nowoczesnej polityki prorodzinnej - mówiła podczas konwencji PiS w Warszawie wicepremier Beata Szydło. Program stał się wspaniałym kołem zamachowym polskiej gospodarki - dodała.

Podkreśliła, że rząd spełnia oczekiwania Polaków m.in. samotnych mam, które oczekiwały rozszerzenia programu 500 plus, tak by obowiązywało także od pierwszego dziecka. - Spełniamy nasze zobowiązanie w tym zakresie i Jarosław Kaczyński powiedział przed chwilą wyraźnie: jeszcze w tym roku 500 zł dla każdego dziecka - powiedziała wicepremier.

Beata Szydło zaznaczyła, że miliardy złotych, które trafiają co roku do polskich rodzin, są "doskonale wykorzystywane". - Wiem, że dzięki niemu wiele polskich rodzin mogło po raz pierwszy wyjechać z dziećmi na wymarzone wakacje, wiem, że dzięki temu posyłacie dzieci na dodatkowe zajęcia i wiem, że dzięki niemu dzieje się w waszych rodzinach - mówiła.

Wicepremier zauważyła również, że rząd PiS zagwarantował najniższą emeryturę również dla osób ubezpieczonych w KRUS-ie. - Dzisiaj rolnicy nie muszą się martwić, że nawet minimalnej emerytury nie dostaną - dodała Beata Szydło.

Jerzy Kwieciński: gospodarka ma być dla ludzi

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zaznaczył, że polski wzrost gospodarczy w wysokości 5 proc. w zeszłym roku jest jednym z największych nie tylko wśród największych gospodarek, ale także na świecie. Według niego można mówić o "polskim cudzie gospodarczym", jednak - jak zaznaczył - działania podejmowane są "nie dla samej gospodarki". - To robimy dla ludzi. Najważniejsze są dwa elementy: gospodarka i ludzie, ale gospodarka ma być dla ludzi, a nie odwrotnie - mówił minister.

- Pokazaliśmy to i mamy słowa uznania na całym świecie, że pożytkami płynącymi ze wzrostu gospodarczego potrafimy się dzielić. Premier Beata Szydło mówiła o tych wielkich programach, o programach dla polskich rodzin, dla polskich dzieci. Dzięki temu widzieliśmy więcej Polaków nad morzem, w górach, bo gospodarka ma być dla ludzi, a nie odwrotnie - podkreślił Jerzy Kwieciński.

Minister rozwoju mówił również o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. - Ten projekt budzi największe zainteresowanie i w Europie, i na świecie. Ten projekt zmieni oblicze transportowe naszego kraju - zapowiedział. Wspomniał także o budowie tunelu w Świnoujściu i programie "Czyste Powietrze".

Lucjusz Nadbereżny: PiS odbudowuje zaufanie państwa

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny przekonywał, że PiS odbudowuje zaufanie dla państwa. - Prawo i Sprawiedliwość swoimi reformami przywraca wiarę w państwo i to trzeba pamiętać" - podkreślił. Drogowskazy na kolejną kadencję, to wolność i uczciwość - tłumaczył prezydent miasta.

W hali, w której odbyła się konwencja, zbudowano trzy "areny"; każda pod innym hasłem - rodzina, rozwój i wiarygodność. W przerwie między wystąpieniami odtworzono dwa spoty. W pierwszym pokazano rodzinę, która jest beneficjentem programu 500 plus. W drugim zestawiono wypowiedzi liderów PO z ubiegłych lat, m.in. b. premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz, szefa PO Grzegorza Schetyny oraz b. ministra finansów Jacka Rostowskiego. Mówili oni o tym, że w budżecie nie ma pieniędzy na realizację programu 500 plus. W spocie zwrócono też uwagę na częstotliwość, z jaką liderzy PO w swoich wypowiedziach mówią o Prawie i Sprawiedliwości.

jp/mg

Czytaj także

Zjednoczona Prawica przed Koalicją Obywatelską w wyścigu do PE. Nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 10:51
W najnowszym sondażu Estymatora dla DoRzeczy.pl odnośnie preferencji wyborczych przed głosowaniem do Parlamentu Europejskiego zwycięża Zjednoczona Prawica z 38,5 proc. głosów.
rozwiń zwiń