Akt wandalizmu na Śląsku. Policja szuka sprawców i publikuje nagranie z monitoringu

Śląska policja opublikowała film z monitoringu, na którym widać trzech przypuszczalnych sprawców sprofanowania kaplic na terenie kalwarii w parafii pw. św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Katowicach.

2019-02-27, 12:41

Akt wandalizmu na Śląsku. Policja szuka sprawców i publikuje nagranie z monitoringu
Policja poszukuje wandali, którzy uszkodzili stacje drogi krzyżowej. Foto: slaska.policja.gov.pl

Kilka dni temu wandale na kamiennych figurach i budynkach stanowiących stacje Drogi Krzyżowej wymalowali męskie genitalia oraz napisy i motywy satanistyczne.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi katowicka policja i prokuratura. Chodzi o obrazę uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz uszkodzenie obiektów o szczególnym znaczeniu dla kultury. Sprawcom może za to grozić do 10 lat więzienia.

Sprawą zajmują się policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód. Policjanci ustalają świadków zdarzenia i tożsamość sprawców.

Mundurowi zabezpieczyli nagrania z monitoringu, który jest analizowany. Zabezpieczają i analizują również kolejne zapisy monitoringu. W środę policja opublikowali film, na którym widać trzech młodych mężczyzn.

REKLAMA

Osoby, które mają informacje mogące pomóc w ustaleniu tożsamości sprawców lub były świadkami zdarzenia, policja prosi o kontakt pod nr tel. 32 200 2555, e-mail ppziz@katowice.ka.policja.gov.pl lub numerem alarmowym 112. Funkcjonariusze zapewniają, że przekazujący informacje pozostaną anonimowi.

Do aktu wandalizmu doszło w piątek między 19 a 20. O uszkodzeniu kaplic policjanci zostali zawiadomieni w niedzielę. Sprawcy farbą namalowali napisy, symbole i rysunki na pięciu stacjach drogi krzyżowej. Na miejscu pracowali śledczy i technik kryminalistyki, który przeprowadził oględziny.

Jak mówił w poniedziałek proboszcz parafii o. Alan Rusek, mimo że koszty naprawy będą zapewne bardzo duże, sprawa materialna schodzi na dalszy plan. Wiele osób jest poruszonych i czuje, że ich uczucia religijne zostały zranione. - Wulgarne rysunki pojawiły się na figurach Jezusa i Maryi. To zasmuca - powiedział duchowny.

Wśród głosów solidaryzujących się z franciszkanami z Panewnik znalazły się też oferty pomocy przy przywróceniu kalwarii do poprzedniego stanu. Akt wandalizmu w Panewnikach potępiła m.in. ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. "Wolność religijna i szacunek dla przekonań religijnych to fundamentalne wartości i filary silnej demokracji. Stanowczo potępiam akt wandalizmu, który miał miejsce w Parafii św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach i nawołuję do szacunku i tolerancji wobec wszystkich religii" - napisała w poniedziałek na Twitterze.

REKLAMA

Panewnicka kalwaria - miejsce zadumy i modlitwy, ale też spacerów okolicznych mieszkańców – leży na pograniczu dzielnic Panewniki i Ligota, na jej teren jest kilka wejść. Początki tego miejsca sięgają 1937 r., ale Droga Krzyżowa była budowana etapami. 15 kaplic powstało w latach 1950-1963.

Katowicka parafia, której gospodarzami są ojcowie franciszkanie, słynie m.in. z prezentowanej w okresie Bożego Narodzenia szopki – jednej z największych w Europie wśród budowanych wewnątrz świątyni.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej