X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Raport EBU. Cyfryzacja przyszłością radia

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 18:18
Radio cyfrowe jest zaawansowaną technologicznie odpowiedzią na stały wzrost oczekiwań wobec radiofonii FM. Nowa technologia radiofonii cyfrowej DAB+ jest przyszłością medium. Prezentujemy raport Europejskiej Unii Nadawców i kluczowe dane oraz statystyki dotyczące rozwoju radia cyfrowego w Europie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

28 lutego w Polskim Radiu odbędzie się spotkanie Komitetu Technicznego Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Tematem spotkania będzie przyszłość technologii DAB+ oraz radia cyfrowego.

Raport EBU - zobacz szczegółowe dane >>>

Cyfryzacja to nowy rozdział w historii radia. Przepełnienie częstotliwości tradycyjnego radia analogowego oraz rosnące wymagania względem przekazu radiowego, szczególnie w zakresie jakości sygnału, zadecydowały o rozwoju i popularyzacji nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus). Jest ona przyszłością medium i odpowiedzią na oczekiwania współczesnego odbiorcy.

Infografiki dotyczące raportu EBU >>>

DAB+ umożliwia emisję dźwięku cyfrowego, oferując szereg dodatkowych usług, jak przesyłanie opisów, obrazów, informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji i in. Jest to optymalna platforma odbioru sygnału w pojazdach, nawet przy dużych prędkościach – bez uszczerbku dla jakości przekazu.

Jakie są zalety tej technologii? Radio cyfrowe to przede wszystkim: idealna jakość dźwięku, odbiór bez szumów i przerw, łatwe wyszukiwanie stacji po nazwie, informacje o utworach i wykonawcach, większy wybór stacji.Obecnie w technologii DAB+ nadają jedynie publiczne stacje radiowe Polskiego Radia, a zasięg tych rozgłośni obejmuje połowę kraju, są to głównie okolice większych miast, do 2020 roku zasięg ma obejmować cały kraj.

Raport Europejskiej Unii Nadawców (EBU)

W najnowszym, opublikowanym w lutym 2019 roku raporcie Europejska Unia Nadawców przedstawia kluczowe dane i statystyki dotyczące rozwoju radia cyfrowego w Europie. Analiza obejmuje 31 rynków, 30 krajów oraz 1566 stacji, w których dostępne są cyfrowe usługi radiowe.


Do grona liderów cyfryzacji radia należą takie kraje jak Norwegia, Wielka Brytania oraz Szwajcaria. Kraje te przodują w nadawaniu cyfrowym. Zgodnie z większością wskaźników zaawansowania cyfryzacji radia posiadają: szeroki zasięg, rozszerzoną ofertę nowych usług, zaawansowane przepisy i regulacje.

Do krajów zaawansowanych w cyfryzacji radia, czyli takich w których DAB+ został wprowadzony na rynek krajowy wraz z dodatkowymi usługami (innymi niż transmisje analogowe) należą Niemcy, Włochy i Holandia

Polska zalicza się do grupy państw początkujących w cyfryzacji radia razem z Czechami, Belgią, Luksemburgiem oraz Francją. Oznacza to, że kraje te niedawno uruchomiły usługi DAB + ze stacjami dedykowanymi wyłącznie do nadawania cyfrowego, ale o ograniczonym zasięgu (konkretne miasta lub regiony), oraz z ograniczonym lub brakiem zaangażowania ze strony niektórych interesariuszy.

Z kolei kraje zachowawczo nastawione do cyfryzacji radia, czyli państwa, w których dostępne są regularne cyfrowe usługi radiowe lub testy, ale rynek radia cyfrowego w praktyce nie istnieje z powodu braku odbiorców i ogólnie braku zaangażowania ze strony interesariuszy (np. braku stacji dedykowanych wyłącznie do nadawania cyfrowego) to: Szwecja, Hiszpania, Irlandia, Ukraina, Słowacja, Austria, Węgry, Słowenia, Chorwacja, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Turcja, Grecja, Algieria, Tunezja.

Z raportu Europejskiej Unii Nadawców wynika, że dwie trzecie stacji cyfrowych w Europie to stacje radiowe komercyjne (65,1 proc.), podczas gdy jedna czwarta stanowią stacje publiczne (25,2 proc.).

Zasięg i standardy

W analizowanych przez EBU krajach, cyfrowe stacje radiowe o zasięgu ogólnokrajowym stanowią jedynie 21 proc. wszystkich. Radiofonia cyfrowa jest zdecydowanie częściej domeną stacji o zasięgu regionalnym (38,5 proc.) bądź lokalnym (39,8 proc.). Więcej niż 80 proc. stacji radiowych korzysta z DAB+. Standard DAB jest stopniowo wycofywany.


Rumunia jest jedynym spośród analizowanych krajów, w których funkcjonuje tylko nadawanie w standardzie DAB. Kraje, w których DAB i DAB+ funkcjonują równolegle, to Hiszpania, Wielka Brytania i Szwecja.

Rodzaje cyfrowych stacji radiowych

Wśród analizowanych stacji cyfrowych około jednej trzeciej stanowią stacje nadające wyłącznie cyfrowo. Większość stacji nadaje równolegle w systemie analogowym oraz cyfrowym.  Muzyka zawsze była podstawą stacji radiowych i ta rola wzrasta wraz z rozwojem radia cyfrowego. Niemal dwie trzecie stacji nadawanych cyfrowo na terenie analizowanym przez EBU to stacje muzyczne. Jest to ok. 1000 stacji muzycznych.

Publiczne i komercyjne cyfrowe stacje radiowe według gatunku

Wśród nadawców publicznych profil stacji radiowych przezeń oferowanych jest znacząco różny od oferty nadawców komercyjnych.  Dominującą (37%) kategorią są tu stacje o profilu ogólnym, jest to 147 stacji na terenie analizowanym przez EBU. Wśród komercyjnych cyfrowych stacji radiowych dominują stacje muzyczne.


Poza stacjami muzycznymi i ogólnymi przodują stacje mniejszościowe - te skupiające się na konkretnych wspólnotach i religiach są najpowszechniejszymi stacjami. Usługi radiowe dla mniejszości są szczególnie popularne w Wielkiej Brytanii, podczas gdy stacje religijne są bardziej równomiernie rozmieszczone w całej Europie, zwłaszcza w Norwegii, Wielkiej Brytanii, Polsce i Szwajcarii.


Źródło infografik: opracowanie EBU "Market insights digital radio 2019"

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak