Szef MON: przeznaczymy 185 miliardów złotych na modernizację wojska
185 miliardów złotych do 2026 roku wyda MON na modernizację sił zbrojnych. Poinformował o tym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. To 16 programów w nowym planie modernizacji technicznej wojska.
2019-02-28, 11:44
Posłuchaj
Szef MON powiedział, że kwota przeznaczona na modernizację jest o 45 miliardów złotych wyższa niż ta przeznaczona na poprzedni plan.
Najważniejsze programy to między innymi: pozyskanie kilkudziesięciu samolotów wielozadaniowych nowej generacji, śmigłowców szturmowych i zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu.
Powiązany Artykuł
Polska kupi system wyrzutni rakietowych HIMARS za 414 mln dolarów
Szef MON podkreślił podczas konferencji prasowej, że wśród priorytetów jest zakup samolotów piątej generacji (Harpia).
- Dlaczego właśnie ten sprzęt uważam za niezbędny, za priorytetowy? Dlatego, że po pierwsze samoloty wielozadaniowe piątej generacji zmultiplikują zdolności bojowe części floty sił powietrznych wojska polskiego - myślę tu o samolotach F-16 - pozwolą one na zastąpienie wysłużonych samolotów postsowieckich, w tym Su-22 i MiG-29, które mają niewielką przydatność na dzisiejszym polu walki - powiedział Błaszczak.
Jak zauważył, wysłużone samoloty w czasie ubiegłych lat ulegały awariom i dochodziło do wypadków, w tym jednego wypadku tragicznego w skutkach.
REKLAMA
Wśród priorytetowych zadań Mariusz Błaszczak wymienił zakup śmigłowców szturmowych (program Kruk). Przypomniał niedawny zakup czerech śmigłowców dla wojsk specjalnych i trwające postępowanie mające wskazać śmigłowce morskie.
Będzie też kontynuowany program pozyskania pocisków rakietowych krótkiego zasięgu Narew.
Będą nowe okręty podwodne
- Odbudujemy także zdolności bojowe Marynarki Wojennej. Przygotowaliśmy rozwiązanie pomostowe dotyczące okrętów podwodnych, nie rezygnujemy z żadnego z programów rozbudowy polskiej MW - zapewnił minister. Przyznał, że problem rozwiązania pomostowego, które ma pozwolić utrzymać flotę podwodną po wycofaniu starych okrętów, a przed wprowadzeniem nowych "jest palący". - Mamy tu przygotowane rozwiązanie, jesteśmy na dobrej drodze - zapewnił.
Oprócz programu okrętu podwodnego (Orka) ma być realizowany program nowego okrętu obrony wybrzeża Miecznik.
Resort obrony potwierdził, że jednym z priorytetów będzie cyberbezpieczeństwo.
Błaszczak zapowiedział, że "co do zasady" nowoczesny sprzęt będzie kierowany na wzmocnienie wschodniej flanki kraju. W tym kontekście przypomniał, że powołał już czwartą dywizję, która ma operować właśnie na wschodzie. - Wzmocnienie flanki wschodniej jest działaniem zorientowanym na wzmocnienie Wojska Polskiego, ale stanowi znaczące wzmocnienie całej wschodniej flanki NATO - podkreślił.
REKLAMA
Nowoczesne uzbrojenie buduje skuteczność
- Wspaniali żołnierze nie mogą być skuteczni, kiedy nie będzie nowoczesnego uzbrojenia - powiedział w czwartek szef Sztabu Generalnego gen. broni Rajmund Andrzejczak po podpisaniu przez szefa MON Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych do 2026 r.
Gen. Andrzejczak podkreślił, że "najważniejszym elementem systemu militarnego są polscy żołnierzy, którzy są dumą Polaków i ich efektywność stanowi o bezpieczeństwie".
- Wspaniali żołnierze, mężczyźni, kobiety, szeregowcy, podoficerowie, oficerowie nie mogą być skuteczni, kiedy nie będzie nowoczesnego uzbrojenia, dlatego to wszystko, co w dokumencie przez pana ministra przed chwilą podpisanym się znajduje, jest właśnie dla nich, żeby ich efektywność była lepsza - dodał szef Sztabu Generalnego.
Dodał, że programy, które będą realizowane w ramach Planu Modernizacji Technicznej, są oczekiwane przez dowódców pododdziałów i wszystkich szczebli dowodzenia. Zaznaczył, że najważniejsze jest to, aby został zrealizowany najważniejszy cel - odstraszanie.
ras
REKLAMA
REKLAMA