X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

PiS zaprezentowało Deklarację Europejską. "12 punktów, tak jak 12 gwiazd na fladze UE"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 15:00
W Jasionce pod Rzeszowem Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało plan na kolejną kadencję europarlamentu. Głos zabrali premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i Tomasz Poręba. Politycy podkreślali, że wizja PiS jest spójna z polityką Unii oraz że Polska chce mieć swój głos we wspólnocie. W Jasionce podpisano też Europejską Deklarację Wyborczą.
Audio
  • Całe wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego na konwencji PiS
  • 09.03.19 Premier Mateusz Morawiecki - konwencja PiS w Jasionce
  • Całe wystąpienie Tomasza Poręby na konwencji PiS
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i jedynki z list wyborczych do PE podczas konwencji regionalnej PiS w Jasionce
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i "jedynki" z list wyborczych do PE podczas konwencji regionalnej PiS w JasionceFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Szef sztabu wyborczego PiS Tomasz Poręba podkreślił, że nie ma zgody na taką Unię Europejską, w której silniejsi będą decydować, jak ma wyglądać cała Unia i cała Europa. Przedstawił cele i propozycje dla Europy, z którymi Prawo i Sprawiedliwość idzie do majowych wyborów. - Zaproponowana Polakom Europejska Deklaracja Programowa składa się z 12 punktów, tak jak 12 gwiazd na fladze Unii Europejskiej, maryjnych gwiazd - mówił Poręba.

Pierwszy punkt deklaracji to powrót do działania na rzecz powrotu UE do wartości, które głosili jej twórcy, a które miały być fundamentem rozwoju europejskiej wspólnoty. Drugim jest obrona prawa rodziców do wychowania swoich dzieci. Jako trzeci cel PiS stawia sobie aktywne zabieganie na forum Unii Europejskiej o interesy polskich rolników. "Wynegocjujemy korzystny dla Polski nowy budżet Unii Europejskiej. Będziemy bronić równego traktowania polskich firm na europejskim rynku" - zapowiada również Prawo i Sprawiedliwość.

Kolejne punkty Europejskiej Deklaracji PiS to: dalsze zabieganie o bezpieczeństwo i ochronę granic europejskich, dołożenie starań dla zapewnienia Polsce i Europie bezpieczeństwa energetycznego, a także walka o to, by konsumenci w całej Europie byli równo traktowani i mieli dostęp do produktów tej samej jakości.

PiS chce także zabiegać o likwidację podwójnych standardów w traktowaniu państw w ramach Unii Europejskiej, a także dążyć do tego, by polityka klimatyczna Europy uwzględniała polskie interesy.

- Chcemy silnej polityki spójności jako podstawy szybkiego i solidarnego rozwoju Unii Europejskiej - mówił Poręba. Ostatni, dwunasty punkt deklaracji to pomoc Europy w miejscach konfliktu. - Sprzeciwiamy się nielegalnej imigracji - powiedział szef sztabu wyborczego PiS.

W swoim wystąpieniu Poręba przekonywał też, że realizowany przez obóz rządzący sprawiedliwy i uczciwy plan zrównoważonego rozwoju Polski jest spójny z polityką rozwoju Unii Europejskiej. Dodał, że Wspólnota bardzo dba o to, by biedniejsze regiony miały wsparcie regionów silniejszych. - My się w tę filozofię polityki spójności w Polsce bardzo dobrze, jako Prawo i Sprawiedliwość, wpisaliśmy - podkreślił szef sztabu wyborczego PiS.

"Będziemy bronić polskiej rodziny także w tych wyborach"

Otwierając konwencję wyborczą w Jasionce prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział obronę tradycyjnych wartości rodzinnych. Podkreślił, że sprzeciwia się niektórym propozycjom dotyczącym wychowywania dzieci i młodzieży. Wskazał, że zakładają one bardzo wczesną seksualizację dzieci. - Podczas tego procesu ma być nie tylko dokonywana koncentracja na pewnej ważnej - ale przecież nie jedynej sferze życia, lecz ma być także przez cały czas kwestionowana, podważana naturalna tożsamość chłopców i dziewczynek - mówił Kaczyński.

Prezes PiS oświadczył, że opowiada się za tolerancją dla odmienności, ale nie zgadza się na ich promowanie. Podkreślił, że na promocję zasługują tradycyjne wartości rodzinne. - Chcemy i będziemy wspierać tę afirmację, w imię zdrowego rozsądku i w imię konstytucji, która nie może być łamana - zapowiedział Kaczyński. - Będziemy mówili "nie" atakowi na dzieci - zaznaczył.

- Polscy rodzice mają prawo do wychowywania własnych dzieci. To jest podstawowa funkcja rodziny i musimy jej bronić. Nie damy się zastraszyć różnego rodzaju kampaniami. Będziemy bronić polskiej rodziny także w tych wyborach - oświadczył lider PiS.

Na zakończenie konwencji zapowiedział zwycięstwo w wyborach do europarlamentu. - Zwyciężymy między innymi po to, aby nikt nie mógł powiedzieć, że co wolno Francji, co wolno Niemcom, tego nie wolno Polsce - zadeklarował Kaczyński. Podkreślił, że Polska ma te same prawa w Unii Europejskiej co największe państwa wspólnoty.

"Chcemy wpływać na los Europy"

Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu zaakcentował dążenie Polski do kształtowania losów Europy. Przekonywał, że pod względem aspiracji Polska "nie mieści się tylko między Bugiem a Odrą". - Są one większe. Chcemy wpływać na los Europy. Udało nam się strasznie dużo - mówił szef rządu.

Jako przykład podał powstrzymanie dzięki Grupie Wyszehradzkiej - jak ujął - "szaleńczej polityki związanej z uchodźcami". - Pokazujemy, w jaki sposób kształtować politykę całej Unii Europejskiej, zachowując naszą tożsamość oraz interesy polskie - dodał Morawiecki.

Premier przekonywał też, że dla PiS europejskość to podniesienie poziomu życia Polaków rozumiane jako zapewnienie połączeń komunikacyjnych, 500 zł na pierwsze dziecko, "Emerytura Plus" i zerowy podatek PIT dla młodych. Tymczasem konkurenci polityczni PiS - zdaniem premiera - "rozumieją europejskość jako rewolucję obyczajową, wdrażanie nowinek obyczajowych, przewrotu kulturowego i światopoglądowego".

Europejską Deklarację Programową Prawa i Sprawiedliwości podpisali w Jasionce liderzy list PiS w poszczególnych okręgach, w tym wicepremier Beata Szydło, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, szef MSWiA Joachim Brudziński i szef kampanii wyborczej, europoseł Tomasz Poręba.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów w 13 okręgach wyborczych.

Co zawiera Deklaracja Europejska PiS

* W deklaracji znajduje się między innymi zapowiedź działania na rzecz powrotu UE do wartości, które głosili jej twórcy, bronienia prawa rodziców do wychowania dzieci, zabiegania o interesy polskich rolników, bronienia równego traktowania polskich firm.

* Zadeklarowano także starania o wynegocjowanie korzystnego dla Polski budżetu, sprawiedliwą politykę klimatyczną Europy i zrównoważony rozwój. W dokumencie znajduje się także zapowiedź działania na rzecz bezpiecznych granic Europy i sprzeciw wobec nielegalnej migracji.

* Zadeklarowano również działania na rzecz niezależności energetycznej Polski i Europy, a także tego, by w całej Europie obowiązywała ta sama jakość produktów.

***

Tak relacjonowaliśmy pierwszą regionalną konwencję PiS w Jasionce pod Rzeszowem przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 

13.40

- Najważniejszym celem rządu premiera Mateusza Morawieckiego jest poprawa jakości polskiej rodziny. Chcemy, żeby Unia Europejska była silna, ale chcemy, żeby Polska w tej Unii, polska rodzina, miała taki status, jak rodziny w krajach zachodnich. I do tego będziemy dążyć - powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska dziennikarzom po zakończeniu konwencji regionalnej PiS z udziałem m.in. prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

Kopcińska podkreśliła, że polski rząd chce, aby Unia Europejska spełniała oczekiwania wszystkich krajów członkowskich w równym stopniu. Chodzi m.in. o wsparcie polskiej rodziny czy rolników.

Jak mówiła, zaprezentowana w sobotę deklaracja zawiera 12 zobowiązań "ze strony biało-czerwonej drużyny, która po to wybiera się do Parlamentu Europejskiego", by "godnie reprezentować nasz kraj, żeby reprezentować polską rację stanu, ale również, żeby budować silną Unię Europejską". - Bo tylko i wyłącznie silna Unia Europejska jest gwarantem bezpieczeństwa wszystkich krajów członkowskich - zaznaczyła rzeczniczka rządu.

13.30

Po podpisaniu deklaracji głos zabrał prezes PiS. - Zwyciężymy też po to, żeby nikt nie mógł powiedzieć, że co wolno Francji i Niemcom, to tego nie wolno Polsce; co wolno tym dwóm państwom, Polsce też wolno - podkreślił Kaczyński.

13.20

W trakcie sobotniej konwencji PiS wszyscy liderzy list partii w poszczególnych okręgach, w tym m.in. wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister edukacji narodowej Anna Zalewska i szef kampanii wyborczej, europoseł Tomasz Poręba, podpisali Europejską Deklarację PiS.

13.12

Liderzy list PiS do PE podpisują Deklarację Europejską.

13.10

13.08

Tomasz Poręba: aby deklaracja została wypełniona, potrzebujemy państwa wsparcia, wiary w nas i zaangażowania. Gra toczy się o wysoką stawkę - o to, jak będzie wyglądała Polska.

13.06

- Dzisiaj na naszej konwencji chcemy przedstawić nasze cele, nasze dążenia, pomysły, propozycje, z którymi chcemy iść w tych wyborach. Chcemy zaproponować Polakom deklarację programową, deklarację europejską PiS - oświadczył Tomasz Poręba. Jak dodał, składa się ona z 12 punktów, tak jak "12 gwiazd we fladze UE".


13.04

13.02

Tomasz Poręba: rząd PiS proponuje filozofię zrównoważonego rozwoju, czyli inwestowanie w rozwój całego kraju, nie tylko wybranych miejsc czy wybranych miast. Jak zaznaczył, konwencja PiS odbywa się na Podkarpaciu, ponieważ jest to region, w którym najlepiej widać "dwie filozofie rządzenia", reprezentowane przez rządy koalicji PO-PSL i rządy PiS. - Jest to zderzenie filozofii rządzenia skierowanej tylko i wyłącznie ku wielkim ośrodkom, jak to miało miejsce w czasach rządów Platformy, wykluczenia wielu regionów, takich jak Podkarpacie, jeżeli chodzi o komunikację, filozofii (...) koncentrowania rozwoju wokół wielkich miast, głównie położonych na Zachodzie - stwierdził Poręba.

13.00

12.58

Trwa wystąpienia Tomasza Poręby, szefa sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.

12.54

 12.52

12.50

Mateusz Morawiecki powiedział, że nowe propozycje Prawa i Sprawiedliwości służą rozwojowi Polski i są inwestycją w przyszłość. Szef rządu wyjaśnił, że propozycja zerowego PIT-u dla młodych ludzi ma zapobiec ich emigracji za granicę.

12.48

Premier: składamy obietnice, dotrzymamy je. One zmienią Polskę na lepsze.

12.46

Mateusz Morawiecki: dla nas europejskość to lepsze życie Polaków.

12.44

Premier: nasza "piątka" jest prorozwojowa, to inwestycja w przyszłość.

12.42

Mateusz Morawiecki tłumaczył, dlaczego pierwsza konwencja regionalna PiS odbywa się na Podkarpaciu. - Myślę, że odpowiedź jest jasna, bo właśnie na Podkarpaciu pokazujecie państwo zawsze, jak pięknie potraficie wygrywać. Wygrywać walkę o lepszą Polskę - mówił szef rządu.

W tym kontekście wskazał na pochodzącą z podkarpacia Anię Dąbrowską, która wygrała program "The Voice Kids". - I tak jak Ania Dąbrowska i jej tato, z którym rozmawiałem, pokazali, jak wygrać "The Voice Kids", tak my chcemy wygrać głosy Polaków, głosy Polski, the voice of Poland, i wygramy - powiedział Morawiecki.

Szef rządu mówił, że to, co zostało za sprawą PiS ożywione, "co ujrzało światło dzienne w pełnej krasie, a czego nie doceniamy i za mało o tym mówimy, za mało się chwalimy, to jest ożywienie demokracji. To jest pokazanie, że kartka wyborcza rzeczywiście ma znaczenie, że zagłosowanie na jakąś partię oznacza, że można mieć wiarę w obietnice, które ta partia składa".

12.40

Trwa wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego.

12.38

12.36

Prezes PiS podkreślił, że wybory do Parlamentu Europejskiego oraz do polskiego parlamentu "to w gruncie rzeczy jedne wybory, których stawką jest przyszłość Polaków i Polski". - Jeżeli wygrają nasi przeciwnicy, to nie będzie tak, jak było, tylko będzie gorzej, niż było - oświadczył Kaczyński.

12.34

Jarosław Kaczyński: Polacy są tolerancyjni. Zgoda i szacunek są w naszej naturze, ale nie można mylić tolerancji i afirmacji. 

12.32

12.30

Prezes PiS: przywrócenie godności Polaków jest naszym wielkim celem. My inwestujemy w rodzinę, bo jest podstawową komórką społeczną, która legła u fundamentów cywilizacji.

12.25

12.20

Trwa wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego. - Stawką wyborów do Parlamentu Europejskiego i parlamentu polskiego jest przyszłość Polaków i Polski - powiedział prezes PiS. - My wierzymy w Polaków i w Polskę - dodał.

12.15

Kilkanaście minut po godz. 12 od wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęła się konwencja PiS przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

12.10

12.05

12.00

Obecny europoseł, szef sztabu PiS Tomasz Poręba, poseł Bogdan Rzońca oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart otwierają listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego na Podkarpaciu - wynika z informacji uzyskanych przez Polską Agencję Prasową. Kolejne, czwarte miejsce na podkarpackiej liście PiS przypadło wicemarszałkowi woj. podkarpackiego Piotrowi Pilchowi. Na liście znaleźli się też posłowie ugrupowania z tego regionu - Krystyna Wróblewska oraz Kazimierz Gołojuch.

11.55

Sala obrad przed rozpoczęciem konwencji regionalnej PiS w Jasionce Sala obrad przed rozpoczęciem konwencji regionalnej PiS w Jasionce (PAP/Darek Delmanowicz)

11.50

Podczas konwencji w Jasionce zostaną zaprezentowani liderzy list wyborczych PiS w poszczególnych okręgach. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów w 13 okręgach wyborczych.

11.45

11.40

W Jasionce pod Rzeszowem rozpocznie się w południe konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. To pierwsze z 13 takich spotkań, organizowanych przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Na konwencji wystąpi między innymi premier Mateusz Morawiecki. W filmie, zamieszczonym na Twitterze Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, szef rządu przypomniał nowe propozycje programowe PiS.

11.30

***

mg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak