X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mateusz Morawiecki: państwa V4 udowodniły, że są wartościowymi członkami NATO

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 21:00
- W ciągu minionych 20 lat państwa Grupy Wyszehradzkiej udowodniły, że są wartościowymi członkami NATO. Sojusz Północnoatlantycki pokazał, że pozostaje gwarantem wspólnego bezpieczeństwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Mariusz Błaszczak: nie wyobrażamy sobie NATO bez V4 (IAR)
  • Mateusz Morawiecki: udowodniliśmy, że jesteśmy wartościowymi członkami NATO (IAR)
  • Premier o grupie V4 w NATO (IAR)
Premier Polski Mateusz Morawiecki, premier Słowacji Peter Pellegrini, premier Czech Andrej Babis, premier Węgier Viktor Orban oraz szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Rajmund Andrzejczak podczas pokazów sprzetu i wyszkolenia
Premier Polski Mateusz Morawiecki, premier Słowacji Peter Pellegrini, premier Czech Andrej Babis, premier Węgier Viktor Orban oraz szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Rajmund Andrzejczak podczas pokazów sprzetu i wyszkoleniaFoto: PAP/Paweł Supernak

Premierzy oraz ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej uczestniczący w obchodach 20. rocznicy wstąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier, w niedzielę wzięli udział w spotkaniu z żołnierzami 1. Brygady Pancernej w warszawskiej Wesołej. To część "tygodnia NATO" - obchodów dwudziestolecia członkostwa w Sojuszu.

morawiecki_1200.jpg
"20 lat Polski w NATO". Premier Mateusz Morawiecki na pikniku wojskowym

"Sojusz pozostaje gwarantem wspólnego bezpieczeństwa"

Szef polskiego rządu podkreślił, że "geopolityczna niepewność naszego regionu po upadku 'żelaznej kurtyny' została ustabilizowana przez włączenie naszych państw do NATO".

- Nie ma drugiej takiej siły w globalnej architekturze bezpieczeństwa jak Sojusz Północnoatlantycki. Sojusz ma pewną unikatową cechę, która przyciąga wszystkie demokracje, tworzy wspólną obronę nie umniejszając w najmniejszym stopniu suwerenności poszczególnych krajów członkowskich - powiedział Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, "święta zasada konsensusu przy podejmowaniu decyzji oraz hołdowanie wspólnym wartościom ujętym w Traktacie Waszyngtońskim, tj. demokracji, wolności, rządom prawa, sprawiają, że wszyscy członkowie mają poczucie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo całej euroatlantyckiej wspólnoty". - W ciągu minionych 20 lat nasze państwa udowodniły, że są wartościowymi członkami NATO, a Sojusz pokazał, że niezmiennie pozostaje gwarantem wspólnego bezpieczeństwa. Jest to możliwe wyłącznie dzięki temu, że wspólnymi siłami dbamy, aby techniczna operacyjność wojskowa była na najwyższym możliwym poziomie - powiedział premier.

Zaznaczył, że "jak dotąd Sojusz szybko i z żelazną konsekwencją adaptuje się do zmiennych uwarunkowań bezpieczeństwa". - Dziś mamy względem procesu adaptacji podwyższone oczekiwania, bowiem międzynarodowy kontekst bezpieczeństwa jest wymagający. Wojna na wschodzie Ukrainy łączy tradycyjne militarne zagrożenie z hybrydowymi metodami walki. Utrzymuje się niestabilność południowej flanki NATO i nie maleje zagrożenie ze strony międzynarodowego terroryzmu. Dodajmy do tego jeszcze zagrożenie związane z cyberbezpieczeństwem - powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że nasze kraje chcą wspólnie z pozostałymi krajami NATO pracować nad doskonaleniem "naszego północnoatlantyckiego kolektywnego systemu obrony".

"Tworzymy wspólnotę będącą najsilniejszym sojuszem w historii"

Twitter żołnierze NATO 1 1200.jpg
Mariusz Błaszczak: dziś to żołnierze Wojska Polskiego tworzą NATO

- Dziś nie wyobrażamy sobie Sojuszu Północnoatlantyckiego bez naszych państw. Jesteśmy solidarni wobec siebie, stanowimy wspólnotę, która gwarantuje bezpieczeństwo - powiedział Mariusz Błaszczak, który przywitał gości w Wesołej. Dodał, że po 20 latach od przystąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier, kraje te są już doświadczonymi członkami Sojuszu. - Tworzymy wspólnotę, która jest najsilniejszym sojuszem w historii świata. Stanowimy wspólnotę państw wolnych, która gwarantuje nam wszystkim bezpieczeństwo - podkreślił.

Zaznaczył, że miejsce niedzielnego spotkania jest nieprzypadkowe. - Żołnierze z 1. Brygady Pancernej już niebawem w ramach polskiego kontyngentu w Afganistanie rozpoczną służbę w misji pod flagą Sojuszu Północnoatlantyckiego. To jest też symbol naszej współpracy. To jest symbol naszej troski o wspólne bezpieczeństwo - mówił szef MON.

Orban: bezpieczeństwo Europy jest na "chwiejnych nogach", dlatego rośnie rola NATO

- Bezpieczeństwo Europy jest na chwiejnych nogach, od wielu dekad nie było potrzeby, żebyśmy, tak jak teraz, musieli stawiać czoło "anarchicznej" sytuacji międzynarodowej i terroryzmowi, dlatego rola NATO rośnie - ocenił premier Węgier Viktor Orban.

Podkreślił, że "NATO powstało celem zapewnienia pokoju, bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu, najpierw na obszarze atlantyckim, a potem na całym świecie". - Chcemy to zachować i dzisiaj, czyli nie tylko dla siebie, ale chcemy to zabrać również tam, do tych ludzi, którzy teraz żyją w warunkach wojen domowych - zaznaczył.

- Dlatego podejmujemy się misji militarnych, aby tam i ci ludzie mogli otrzymać pomoc, ludzie którzy tego potrzebują. Dobrze wiemy, jeżeli my zawczasu nie zabierzemy tam pomocy, to te problemy przyjdą do nas - dodał.

- Dzisiaj już ze spokojem możemy powiedzieć, że nasi żołnierze sprawdzili się podczas ciężkich misji, nasi oficerowie są silnymi filarami w organizacji NATO - powiedział Orban. - Siła gospodarcza naszych państw pozwala na to, abyśmy nawet przekroczyli nasze zobowiązania wobec NATO - podkreślił.

"UE i NATO są filarami naszego bezpieczeństwa"

Podczas obchodów 20. rocznicy wstąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier czeski premier podkreślał, że "przed dwudziestoma laty NATO stało się filarem bezpieczeństwa i zdolności obronnych większości państw w Europie Środkowo-Wschodniej, które wcześniej były za 'żelazną kurtyną', w radzieckiej sferze wpływów i w Układzie Warszawskim". - Nasza droga powrotu na zachód, transformacja instytucji państwowych, ekonomicznych i politycznych, której szczytem było wejście do Unii Europejskiej, była stopniowa i my też do NATO nie weszliśmy z dnia na dzień. Wypracowaliśmy naszą drogę do NATO naszą pracą na misjach zagranicznych" – mówił Andrej Babisz.

Z kolei szef rządu Słowacji podkreślił, że przystąpienie do sojuszu północnoatlantyckiego było dla jego kraju "decyzją strategiczną", która oznaczała "najwyższą gwarancję bezpieczeństwa". - Staliśmy się wspólnotą narodów motywowanych tymi samymi zasadami i wartościami. W ten sposób Słowacja stała się częścią wspólnoty krajów, które mają decydujące słowo nie tylko w wymiarze regionalnym, ale też globalnym - podkreślił Peter Pellegrini.

Zaznaczył, że członkostwo w sojuszu wiązało się również z "wyższym poziomem zobowiązań i odpowiedzialności". - Unia Europejska i NATO są filarami naszego bezpieczeństwa i naszego dobrobytu. Jak wyglądałyby nasze kraje bez ogromnych inwestycji, z którymi mieliśmy do czynienia w procesie transformacji, kiedy stabilność i bezpieczeństwo to były główne wymogi inwestorów w tym okresie - mówił premier Słowacji.

Sekeretarz generalny NATO odwiedził Polskę

W mijającym tygodniu prezydent Andrzej Duda odwiedził w Orzyszu żołnierzy służących jako siły wysuniętej wzmocnionej obecności na wschodniej flance i Amerykanów rotacyjnie stacjonujących w Polsce. Na tydzień obchodów NATO przypadła także doroczna odprawa kierownictwa MON i kadry dowódczej sił zbrojnych, która z tej okazji odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Polskę odwiedził też sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Kulminacją rocznicowych uroczystości będzie spotkanie prezydentów V4 we wtorek w Pradze.

Trzy z czterech państw Grupy Wyszehradzkiej - Polska, Czechy i Węgry - wstąpiły do NATO 12 marca 1999 r. Słowacja przystąpiła do Sojuszu w 2004 r.

bb/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak