X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: prowadzimy rozmowy ws. zakupu myśliwców F-35

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 09:25
- Pan minister Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zadeklarował jasno i wyraźnie, że chce, żeby Polska kupiła samoloty piątej generacji, będziemy się w najbliższym czasie o to starali. Już podjęliśmy w tej sprawie rozmowy ze stroną amerykańską - poinformował w Radiu Szczecin prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda o modernizacji polskich sił zbrojnych i myśliwcach F-35 (IAR)
Samolot F-35. Zdjęcie ilustracyjne
Samolot F-35. Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Prezydent sprecyzował, że chodzi o samoloty F-35, wskazując, że lotnictwo trzeba "modernizować" i "rozwijać", odchodząc od samolotów "postsowieckich", i przejść na uzbrojenie, "którym posługują się armie NATO", a które "zdało już egzamin w walce". 

pap andrzej duda 1200.jpg
Prezydent: mam nadzieję na pogłębienie obecności NATO w Polsce

Andrzej Duda wskazał też, że konieczny jest zakup nowych samolotów, ponieważ 50 maszyn F-16 "to za mało". - Państwo, które leży w takim miejscu jak my w sensie geopolitycznym, które ma taki potencjał i wielkościowy, i ludnościowy i w związku z tym także jeżeli chodzi o rozwój i poziom zamożności państwa jako takiego, musi aspirować do tego, żeby mieć ten zasób większy - podkreślił.

- Możemy powiedzieć, że po 20 latach jesteśmy członkiem NATO z prawdziwego zdarzenia, a zarazem i zwolennikami tej bardzo ważnej koncepcji NATO 360 stopni, to znaczy nie tylko my oczekujemy tego, że nasze bezpieczeństwo będzie gwarantowane, ale także my w innych częściach świata gwarantujemy bezpieczeństwo w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział we wtorek podczas porannej rozmowy w Polskim Radiu Szczecin prezydent Andrzej Duda. 

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny "20 lat Polski w NATO". Są tam informacje o działaniach, które Polska podjęła w ramach uczestnictwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także infografiki, materiały wideo, nagrania z archiwum Polskiego Radia i zdjęcia.

Zwierzchnik sił zbrojnych w 20-lecie wstąpienia Polski do NATO podkreślał, że dla Zjednoczonej Prawicy modernizacja armii jest sprawą niezwykle istotną - choć wymagającą czasu i ogromnych nakładów finansowych. Szczególnie że trzeba walczyć z zaniedbaniami z poprzednich lat - zwracał uwagę prezydent Duda.

Andrzej Duda 1200.jpg
Prezydent: wejście do NATO było ostatecznym potwierdzeniem niepodległości Polski

- Gdy słyszę narzekania poprzedniego ministra obrony narodowej z czasów poprzedniego rządu na MiG-i 29, to ja pytam: "panie ministrze, to o czym pan myślał, kiedy w 2011 roku podejmował pan decyzję o przedłużeniu funkcjonowania tych samolotów poza ich normalne resursy" - powiedział prezydent. - Wtedy nie było tego problemu? Wtedy nie przewidział pan tego, że te samoloty staną się niebezpieczne i że kwestia ich dalszych remontów będzie sprawą wątpliwą? Dlaczego wtedy nie przewidzieliście pieniędzy na modernizację polskej armii? - pytał na antenie Radia Szczecin Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał jednocześnie, że już podpisaliśmy umowę na zakup systemów artylerii rakietowej HIMARS czy systemów obrony obrony przeciwlotniczej Patriot oraz że rząd przyjął uchwałę o zwiększeniu wydatków na obronność ponad wymagane przez NATO 2 proc. PKB - do 2,5 proc. PKB do 2030 roku.

Prezydent Duda zaznaczył, że perspektywa 7-10 lat na unowocześnienie armii "jest realna". - Proszę wziąć pod uwagę, że w zeszłym roku przyjęliśmy ustawę, że będziemy podnosili wydatki na zbrojenia nawet ponad oczekiwany przez Sojusz Północnoatlantycki poziom 2 proc. PKB: do 2,5 proc. PKB do 2030 roku. Ja apelowałem i apeluję cały czas, żebyśmy spróbowali to zrobić do roku 2024 - podkreślił prezydent RP. 

fc

Czytaj także

20 lat temu przystąpiliśmy do NATO. Droga Polski do Sojuszu

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 07:13
Dokładnie 20 lat temu, 12 marca 1999 roku, Polska stała się formalnie członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Starania o dołączenie do najpotężniejszego w historii sojuszu obronnego trwały od roku 1991.
rozwiń zwiń