X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Robert Pszczel o Polsce w NATO: wszyscy potrzebujemy przyjaciół i sojuszników

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 13:45
- NATO to najlepsza firma ubezpieczeniowa, a Polska wchodząc do Sojuszu pokazała, że nie jest tylko malowanym krajem członkowskim. To słowa Robert Pszczela, pierwszego Polaka, który przed laty wygrał konkurs na stanowisko w międzynarodowym sekretariacie kwatery głównej NATO i pracuje w nim do dziś. 
Audio
  • 11.03.19 Robert Pszczel o udziale Polski w strukturach NATO
NATO
NATOFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Bohater audycji był ponadto pierwszym w Sojuszu przedstawicielem z krajów byłego Układu Warszawskiego.

- NATO to jest najlepsza na rynku firma ubezpieczeniowa jeśli chodzi o twarde bezpieczeństwo, a państwa członkowskie są nie tylko udziałowcami, ale też zarządzają. Bycie w NATO oznacza, że ma się rożne możliwości przedstawiania swoich inicjatyw – powiedział NATO-wski dyplomataw rozmowie z Polskim Radiem. Robert Pszczel podkreślił, że jeśli te inicjatywy są mądrze przemyślane, dobrze przekazane i wyjaśnione, to istnieje szansa, że staną się inicjatywami całego Sojuszu, w zakresie m.in. postępowania z Ukrainą, czy relacji z Rosją.

Pytany o przygotowania Polski do członkostwa w Sojuszu odpowiedział, że "było zwieńczenie długiej drogi". - To wymagało wielu wysiłków zarówno po stronie politycznej, dyplomatycznej jak i też w tzw. twardej walucie. Trzeba był pokazać, co dany kraj potrafi, co może wnieść do Sojuszu, od ćwiczeń po udział w różnych operacjach – dodał Robert Pszczel. - Nam się to historycznie należało, ale trzeba było przekonywać (...). To był wielki i pozytywny wysiłek – dodał.

Robert Pszczel nawiązał ponadto do sprzeciwu Rosji z czasu, gdy Polska wchodziła do Sojuszu i skomentował starania krajów, które chcą dołączyć do Sojuszu. - Mówimy bardzo jednoznacznie naszym kolegom rosyjskim: jeśli NATO według ich narracji, żeby nie powiedzieć propagandy, jest takie straszne, okropne i nieciekawe, to dlaczego ta kolejka krajów jest całkiem pokaźna. Bo to są zarówno kraje z Bałkanów, jak i ze wschodu, m.in. Ukraina i Gruzja – powiedział. I zastrzegł, że nikt nikogo nie zmusza do członkostwa w NATO. 

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Beata Płomecka.

PR24/ak

____________________ 

Data emisji: 13.03.2019

Godz. emisji: 13:10

Czytaj także

Marek Budzisz: Federacja Rosyjska jest gotowa na wojnę hybrydową z NATO

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 15:17
12 marca przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO. O zagrożeniu dla Sojuszu Północnoatlantyckiego ze strony Rosji mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz (Warsaw Enterprise Institute). Gościem PR24 był też profesor Daniel Boćkowski (Zakład Bezpieczeństwa Międzynarodowego, Uniwersytet w Białymstoku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Jerzy Targalski: trudno wyobrazić sobie Polskę poza Paktem Północnoatlantyckim

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 09:31
- Pamiętam początek lat 90-tych, kiedy sama myśl o NATO była uważana za skrajny radykalizm i dowód braku odpowiedzialności. Działo się tak dlatego, ponieważ elity okragłego stołu uważały, że trzeba być lojalnym wobec Związku Sowieckiego – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
rozwiń zwiń