X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rzecznik praw dziecka: dzieci powinny być chronione przed niebezpieczeństwami świata dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 11:59
– Moim obowiązkiem jest ochrona praw dzieci, konstytucyjnych i ustawowych. Skupiam się na przepisach i dlatego chciałbym porozmawiać z prezydentem Warszawy – powiedział Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka. Gość Polskiego Radia 24 zaapelował do Rafała Trzaskowskiego o spotkanie w sprawie deklaracji LGBT+.
Audio
  • 13.03.19 Mikołaj Pawlak: występuję z pozycji niezależności i obrony prawa rodziców do wychowania własnych dzieci
Mikołaj Pawlak
Mikołaj PawlakFoto: PR24/DB

Dokument, którego zapisy od kilku tygodni wzbudzają liczne dyskusje, zakłada m.in. wprowadzenie do szkół edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej, uwzględniającej kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej. Mikołaj Pawlak zaznaczył, że pojawiają się wątpliwości odnośnie treści, przekazu i merytoryki deklaracji.

1ab7f475-a870-42e8-b5eb-238832810905.jpg
Deklaracja LGBT+. Dr Tymoteusz Zych: budzi wątpliwości konstytucyjne

– Pierwszą sprawą, jaką musimy badać przy dokumentach wydawanych przez władze publiczne, jest ich zgodność z prawem. Istotnym jest również to, czy organ, jakim jest prezydent Warszawy, może wprowadzać omawiane treści. Moim obowiązkiem jest ochrona praw dzieci, konstytucyjnych i ustawowych. Skupiam się na przepisach i dlatego chciałbym porozmawiać z Rafałem Trzaskowskim. Co do samej tolerancji i akceptacji odmienności, niezależnie w jakim trybie, zgadzam się, że wszyscy jesteśmy do tego zobowiązani – podkreślił rzecznik praw dziecka.

Standardy WHO zgodne z polskim prawem?

Deklaracja LGBT+ powołuje się na standardy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które, jak zauważył Mikołaj Pawlak, nie są zaakceptowanym przez jakiekolwiek państwo prawem. – Z tego względu ważne jest, by zweryfikować, czy są one zgodne z polskimi przepisami. Uważam również, że już sama dyskusja na temat odmienności powinna satysfakcjonować środowiska LGBT. Jest to bardzo istotne, by pokazywać, że przeciwko temu tematowi nie może być żadnych czynów karalnych – dodał rozmówca Polskiego Radia 24.

Mikołaj Pawlak wyjaśnił, że jako rzecznik praw dziecka, występuje z pozycji niezależności i obrony prawa rodziców do tego, co mają zagwarantowane w konstytucji oraz Deklaracji Praw Człowieka. Przywołał tu prawo do wychowania i decydowania o życiu własnych dzieci.

7db5110e-618e-4259-b0f3-2c230bac1c21.jpg
Adam Bielan: myślę, że PO z powodu deklaracji LGBT+ straci bardzo wielu centrowych wyborców

– Mamy do czynienia z tym, w jaki sposób rodzicom przedstawiany jest temat deklaracji LGBT+. Co niesie ze sobą ogólnikowe stwierdzenie, że samorząd będzie stosował standardy WHO o edukacji seksualnej w Europie? Są one przecież odmienne od tego, z czym mamy do czynienia w Polsce. Usiłuje się przedstawić nasz system edukacji jako ten, w którym nie ma żadnej edukacji seksualnej. Nie jest to zgodne z rzeczywistością – powiedział.

"Na Zachodzie na 100 aborcji 20 proc. to aborcje u nieletnich"

"W przekazie publicznym brakuje pokazania tego, czym jest edukacja seksualna tworzona na podstawie standardów WHO, a co jest wprowadzane w Polsce i jakie przynosi to efekty" – ocenił Mikołaj Pawlak.

– Standardy, które przez dziesiątki lat obowiązywały w innych krajach Europy, oparte na wolności i braku spojrzenia na wstrzemięźliwość, prowadzą do tego, że np. w Wielkiej Brytanii 30 proc. 15-latek przeszło inicjację seksualną. W Polsce natomiast 1-3 proc. dziewczynek w tym wieku. Na 100 aborcji na Zachodzie 20 proc. to aborcje u nieletnich. W naszym kraju natomiast to 3 proc. – podał przykłady rzecznik praw dziecka.     

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 13.03.2019

Godzina emisji: 10.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rafał Ziemkiewicz: karta LGBT+ przykładem "małpowania" prymitywnych wzorców z Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 09:18
– To, co proponuje pan Trzaskowski, jest w wielu punktach sprzeczne z konstytucją – powiedział publicysta Rafał Ziemkiewicz. Odniósł się w ten sposób do podpisanej przez prezydenta Warszawy deklaracji LGBT+.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Makowski: temat edukacji seksualnej polaryzuje Polaków

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 14:40
– Tematy dotyczące LGBT, wychowania dzieci oraz edukacji seksualnej polaryzują i sprawiają, że o tych kwestiach dyskutuje się przy polskich stołach. Pytanie, czy jest to już wojna, czy element naturalnego sporu cywilizacyjnego – zastanawiał się na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Makowski, publicysta tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń