more_horiz
Wiadomości

Zapraszamy na Dzień Węgierski w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 15:35
Dziś, w dniu Święta Narodowego Węgier, na antenach Polskiego Radia po raz pierwszy obchodzimy Dzień Węgierski. Tego dnia, wiele audycji poświęcamy kulturze i historii Węgier. 
.
.Foto: Paweł Woźniak/Polskie Radio

W ramach Dnia Węgierskiego wysłuchamy licznych relacji na żywo z Budapesztu, wywiadów z wpływowymi politykami, m.in. z przewodniczącym węgierskiego parlamentu László Kövérem, rozmów o relacjach polsko-węgierskich, poznamy najciekawszych twórców muzyki, kina i literatury oraz Polaków, którzy zakochali się w Budapeszcie i tam postanowili zamieszkać.

Wywiad w Jedynce z László Kövérem >>>

Dzień Węgierski na antenach Polskiego Radia organizowany jest po raz pierwszy. To efekt współpracy polskich i węgierskich mediów publicznych. Akcja ma na celu przybliżenie słuchaczom kultury Węgier, tego czym współcześnie żyją mieszkańcy tego kraju, zachęcić słuchaczy do poznawania wspólnej historii i… podróży. 15 marca anteny Polskiego Radia wypełni więc węgierska muzyka, rozmowy o relacjach polsko-węgierskich, wywiady z przedstawicielami kultury, polityki i nauki oraz relacje reporterskie z Budapesztu. 

- Realizujemy ten projekt we współpracy z węgierskim nadawcą publicznym MTVA, który pozostaje jednym z naszych najbliższych partnerów wśród nadawcóhttps://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2278358,Prezes-Polskiego-Radia-razem-z-wegierskimi-bracmi-uczcimy-ich-swietow europejskich, podobnie jak pozostałe media publiczne grupy wyszehradzkiej - skomentował Prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Rogoyski. - Wybrana przez nas data nie jest przypadkowa. 15 marca przypada rocznica Rewolucji Węgierskiej 1848 roku, wydarzenia historycznego, które przyczyniło się do zbliżenia między Polakami i Węgrami - wyjaśnia Rogoyski.

Wyjątkowe audycje na antenach Polskiego Radia

Radiowa Jedynka już 14 marca zaprasza na godz. 21 na Magazyn Bardzo Filmowy, tym razem poświęcony kinu węgierskiemu. 15 marca w Programie I Polskiego Radia usłyszymy m.in. wywiad z przewodniczącym węgierskiego parlamentu László Kövérem w Sygnałach Dnia, w Czterech Porach Roku - fascynujące i mało znane fakty z historii obu krajów przedstawi Piotr Pogorzelski, w Muzycznej Jedynce usłyszymy najciekawsze utwory węgierskich twórców, w audycji Więcej Świata - rozmowy o współczesnych Węgrzech nadawane z Warszawy i Budapesztu.

Radiowa Dwójka zaplanowała m.in. w Porze koncertowej recital z budapeszteńskiej Sali Marmurowej Węgierskiego Radia w wykonaniu wybitnych muzyków młodego pokolenia: skrzypka Oszkara Vargi oraz pianisty Imre Dani. W audycji Źródła - poświęconej muzyce ludowej i folkowej - wysłuchamy niezwykle ciekawych utworów węgierskich twórców ludowych. Wieczorem w Filharmonii Dwójki Program II przypomni koncert Budapesztańskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Ivana Fischera, okrzyknięty jednym z najciekawszych koncertów sezonu na Węgrzech.

W Trójce Dzień Węgierski zdominuje poranną i popołudniową audycję "Zapraszamy do Trójki" - do Budapesztu w ramach akcji organizowanej przez Program III i PLL LOT "Trójka - jesteśmy połączeni" poleciała Paulina Kozion. Jej relacje pojawią się także w audycji LP Trójka. W Godzinie Prawdy Michał Olszański porozmawia z Tadeuszem Olszańskim, wieloletnim korespondentem Polskiego Radia na Węgrzech. Puls Trójki zapowiada audycję z udziałem Grzegorza Górnego i Dominika Hejja, komentatorów, znawców stosunków polsko-węgierskich.

Rozmowy z węgierskimi politykami i publicystami 

Polskie Radio 24 zapowiada wejścia reporterskie na żywo z Budapesztu Piotra Pogorzelskiego przez cały piątek. W tym rozmowy m.in. z węgierskimi politykami, publicystami, przedstawicielami Polonii, komentarze w związku z wizytą premiera Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie. 

Natomiast Polskie Radio Chopin zaprasza do poznania Węgier muzycznie. 15 marca usłyszymy m.in. Oratorium F. Liszta o św. Stanisławie w paśmie "Romantyczne brzmienia", oraz część z najnowszego polskiego nagrania fragmentów Lisztowskiego oratorium, które zostało zrealizowane w czasie Festiwalu Chopin i Jego Europa (właśnie ukazało się na płycie).

Polskie Radio dla Zagranicy zapowiada rozmowy z ambasadorem Węgier w Polsce - Orsolya Zsuzanna Kovacs, dyrektorem Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie - Jánosem Tischlerem oraz Anną Lang, dyrektor polskiej szkoły w Budapeszcie. Dziennikarze odwiedzą miejsca ważne dla Polaków mieszkających w Budapeszcie - Dom Polski, polską parafię, kawiarnie i restauracje, organizacje polonijne. Audycje powstają w sześciu językach: polskim, angielskim, białoruskim, niemieckim, rosyjskim.

Dzień Węgierski w Polskim Radiu nie jest jedynym projektem pomiędzy polskimi i węgierskimi nadawcami publicznymi. Na 3 maja br. zaplanowany jest Dzień Polski w mediach węgierskich. Polskie Radio rozważa także Dni innych Państw na swoich antenach.

koz