more_horiz
Wiadomości

Prezes Polskiego Radia: razem z węgierskimi braćmi uczcimy ich święto

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 10:56
Polskie Radio obchodzi Święto Narodowe Węgier. Dziś audycje niemal wszystkich stacji poświęcone będą kulturze i historii tego kraju. Wysłuchamy licznych relacji na żywo z Budapesztu, wywiadów z wpływowymi politykami, a także rozmów o relacjach polsko-węgierskich. Ponadto poznamy najciekawszych węgierskich twórców muzyki, kina i literatury oraz Polaków, którzy zakochali się w Budapeszcie i tam postanowili zamieszkać. 
Audio
  • Andrzej Rogoyski: w Trójce Dzień Węgierski zdominuje poranną i popołudniową audycję "Zapraszamy do Trójki" (IAR)
  • Andrzej Rogoyski: w Programie Pierwszym Polskiego Radia usłyszymy m.in. wywiad z przewodniczącym węgierskiego parlamentu László Kövérem (IAR)
  • Andrzej Rogoyski: postanowiliśmy w tym roku jako Polskie Radio też przyczynić się do uświetnienia tego wielkiego zrywu braci Węgrów (IAR)
Andrzej Rogoyski
Andrzej RogoyskiFoto: PR24

Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski podkreśla, że 15 marca przypada rocznica rewolucji węgierskiej 1848 roku, która przyczyniła się do zbliżenia między Polakami i Węgrami. - Postanowiliśmy w tym roku jako Polskie Radio też przyczynić się do uświetnienia tego wielkiego zrywu braci Węgrów. Na wszystkich antenach przedstawiamy kulturę, historię, muzykę, wszystko to, co jest wyjątkowe dla Węgrów - mówi prezes Polskiego Radia. 

W "Sygnałach dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia usłyszymy wywiad z przewodniczącym węgierskiego parlamentu Lászlem Kövérem, w "Czterech porach roku" mało znane fakty z historii obu krajów przedstawi Piotr Pogorzelski, w "Muzycznej Jedynce" wysłuchamy najciekawszych utworów węgierskich twórców, a w audycji "Więcej świata" - rozmów o współczesnych Węgrzech nadawanych z Warszawy i Budapesztu. 

Radiowa Dwójka w Porze Koncertowej zaplanowała recital z budapeszteńskiej Sali Marmurowej Węgierskiego Radia w wykonaniu wybitnych muzyków młodego pokolenia: skrzypka Oszkara Vargi oraz pianisty Imre Dani. W audycji "Źródła" - poświęconej muzyce ludowej i folkowej - wysłuchamy utworów węgierskich twórców ludowych. Wieczorem w Filharmonii Dwójki zabrzmi koncert Budapeszteńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Ivana Fischera, okrzyknięty jednym z najciekawszych koncertów sezonu na Węgrzech. 

czytaj więcej
wegierski_1200.jpg
Specjalne audycje, wywiady, wyjątkowi goście. Dzień Węgierski w Polskim Radiu

W Trójce Dzień Węgierski zdominuje poranną i popołudniową audycję "Zapraszamy do Trójki". Do Budapesztu w ramach akcji organizowanej przez Program Trzeci i Polskie Linie Lotnicze LOT "Trójka - jesteśmy połączeni" poleciała Paulina Kozion. Jej relacje pojawią się także w audycji "LP Trójka". W "Godzinie prawdy" Michał Olszański porozmawia z Tadeuszem Olszańskim, wieloletnim korespondentem Polskiego Radia na Węgrzech. "Puls Trójki" zapowiada audycję z udziałem Grzegorza Górnego i Dominika Hejja - komentatorów, znawców stosunków polsko-węgierskich. 

Rozmowy z węgierskimi politykami i publicystami

Polskie Radio 24 zapowiada wejścia reporterskie na żywo z Budapesztu Piotra Pogorzelskiego, w tym rozmowy m.in. z węgierskimi politykami, publicystami, przedstawicielami Polonii oraz komentarze w związku z wizytą premiera Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie. 

Polskie Radio dla Zagranicy zapowiada rozmowy z ambasadorem Węgier w Polsce - Orsolyą Zsuzsanną Kovacs, dyrektorem Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie - Jánosem Tischlerem oraz Anną Lang, dyrektor polskiej szkoły w Budapeszcie. Dziennikarze odwiedzą miejsca ważne dla Polaków mieszkających w Budapeszcie - Dom Polski, polską parafię, kawiarnie i restauracje, organizacje polonijne. 

Natomiast Polskie Radio Chopin zaprasza do poznania Węgier muzycznie. W paśmie „Romantyczne brzmienia” usłyszymy m.in. Oratorium Franciszka Liszta o św. Stanisławie oraz część z najnowszego polskiego nagrania fragmentów Lisztowskiego oratorium, które zostało zrealizowane w czasie Festiwalu Chopin i Jego Europa. 

Dzień Węgierski na antenach Polskiego Radia organizowany jest po raz pierwszy. To efekt współpracy polskich i węgierskich mediów publicznych. Akcja ma na celu przybliżenie słuchaczom kultury Węgier, tego, czym współcześnie żyją mieszkańcy, i zachęcić ich do poznawania wspólnej historii i podróży. Na 3 maja zaplanowano Dzień Polski w mediach węgierskich. 

koz

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem