X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Maciej Szymanowski: Polskę i Węgry łączy wiele rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 15:25
– Węgry są bardzo dobrym sojusznikiem. Współpraca polsko-węgierska służy również całej Grupie Wyszehradzkiej – powiedział prof. Maciej Szymanowski z Katolickiego Uniwersytetu w Budapeszcie. W przeddzień Dnia Węgierskiego w Polskim Radiu, rozmowa na temat historycznych, a także współczesnych relacji polsko-węgierskich.
Audio
  • 14.03.19 Prof. Maciej Szymanowski o historii i współczesności w relacjach polsko-węgierskich
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: esfera/Shutterstock.com

W piątek 15 marca, w dniu Święta Narodowego Węgier, na antenach Polskiego Radia po raz pierwszy obchodzony będzie Dzień Węgierski. Tego dnia audycje niemal wszystkich stacji poświęcone będą kulturze i historii Węgier. Prof. Maciej Szymanowski z Katolickiego Uniwersytetu w Budapeszcie wyjaśnił, że to właśnie dzień 15 marca jest szczególnie wyjątkowy dla Węgrów.

– Tego dnia, zarówno w roku 1848, jak i 1956, doszło do dwóch największych zrywów niepodległościowych Węgrów. W XIX wieku wybuchała w Europie Wiosna Ludów, czyli seria powstań narodowych. Węgrzy zbuntowali się przeciwko Austriakom i Rosjanom, którzy ostatecznie spacyfikowali insurekcję. Warto zauważyć, że z pomocą Węgrom ruszyli polscy żołnierze, m.in. uczestnicy powstania listopadowego. Braterstwo broni niejednokrotnie łączyło narody polski i węgierski – wskazał prof. Maciej Szymanowski.   

Dobre stosunki polsko-węgierskie nie ograniczają się jedyne do wydarzeń historycznych i kwestii militarnych. Również dziś łączą oba państwa relacje polityczne i gospodarcze. – Węgry są bardzo dobrym sojusznikiem. Współpraca polsko-węgierska służy również całej Grupie Wyszehradzkiej – zauważył ekspert.

Ponadto w audycji gość Polskiego Radia 24 scharakteryzował również osobę premiera Węgier Viktora Orbana, który wielokrotnie podkreślał znaczenie dobrych relacji jego państwa z Polską.

Z prof. Maciejem Szymanowskim rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 14.03.2019

Godzina emisji: 14.33

Czytaj także

Dominik Hejj: na Węgrzech nie ma alternatywy dla Fides

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 20:15
- Można dyskutować o rozwiązaniach, jakie proponuje Fides, ale partia daje poczucie ciągłości władzy i chroni jednocześnie Węgrów przed tym czego się boją, m.in. nielegalną imigracją, którą mogli zobaczyć w 2015 r. – mówił w polskim Radiu 24 komentarz Dominik Hejj z portalu kropka.hu
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapraszamy na Dzień Węgierski w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 15:35
Dziś, w dniu Święta Narodowego Węgier, na antenach Polskiego Radia po raz pierwszy obchodzimy Dzień Węgierski. Tego dnia, wiele audycji poświęcamy kulturze i historii Węgier. 
rozwiń zwiń