Prof. Maciej Szymanowski: Polskę i Węgry łączy wiele rzeczy
– Węgry są bardzo dobrym sojusznikiem. Współpraca polsko-węgierska służy również całej Grupie Wyszehradzkiej – powiedział prof. Maciej Szymanowski z Katolickiego Uniwersytetu w Budapeszcie. W przeddzień Dnia Węgierskiego w Polskim Radiu, rozmowa na temat historycznych, a także współczesnych relacji polsko-węgierskich.
2019-03-14, 15:25
Posłuchaj
W piątek 15 marca, w dniu Święta Narodowego Węgier, na antenach Polskiego Radia po raz pierwszy obchodzony będzie Dzień Węgierski. Tego dnia audycje niemal wszystkich stacji poświęcone będą kulturze i historii Węgier. Prof. Maciej Szymanowski z Katolickiego Uniwersytetu w Budapeszcie wyjaśnił, że to właśnie dzień 15 marca jest szczególnie wyjątkowy dla Węgrów.
– Tego dnia, zarówno w roku 1848, jak i 1956, doszło do dwóch największych zrywów niepodległościowych Węgrów. W XIX wieku wybuchała w Europie Wiosna Ludów, czyli seria powstań narodowych. Węgrzy zbuntowali się przeciwko Austriakom i Rosjanom, którzy ostatecznie spacyfikowali insurekcję. Warto zauważyć, że z pomocą Węgrom ruszyli polscy żołnierze, m.in. uczestnicy powstania listopadowego. Braterstwo broni niejednokrotnie łączyło narody polski i węgierski – wskazał prof. Maciej Szymanowski.
Dobre stosunki polsko-węgierskie nie ograniczają się jedyne do wydarzeń historycznych i kwestii militarnych. Również dziś łączą oba państwa relacje polityczne i gospodarcze. – Węgry są bardzo dobrym sojusznikiem. Współpraca polsko-węgierska służy również całej Grupie Wyszehradzkiej – zauważył ekspert.
Ponadto w audycji gość Polskiego Radia 24 scharakteryzował również osobę premiera Węgier Viktora Orbana, który wielokrotnie podkreślał znaczenie dobrych relacji jego państwa z Polską.
REKLAMA
Z prof. Maciejem Szymanowskim rozmawiał Antoni Trzmiel.
Polskie Radio 24/db
------------------------------------
Data emisji: 14.03.2019
Godzina emisji: 14.33
REKLAMA