Warszawa: 88 artystów ze stypendiami ministra kultury za wybitne osiągnięcia

88 laureatów XVI Programu Stypendialnego MKiDN "Młoda Polska" odebrało w Warszawie stypendia z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Program przeznaczony jest dla artystów do 35. roku życia, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w takich dziedzinach jak film, fotografia, literatura, muzyka, sztuki wizualne, taniec i teatr.

2019-03-19, 20:27

Warszawa: 88 artystów ze stypendiami ministra kultury za wybitne osiągnięcia

Posłuchaj

88 artystów otrzymało stypendia MKiDN "Młoda Polska". Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że obowiązkiem państwa polskiego jest wspieranie najbardziej utalentowanych artystów. Minister kultury życzył stypendystom, żeby odpowiednie proporcje kierowały ich pracą. - Żeby talent był w odpowiedniej proporcji wspierany pracą, żeby oprócz działalności zawodowej, a więc tej, która artystę pochłania w prawie stu procentach, znajdować także czas na inne rzeczy. Życzę także, żeby się rozwijać w sposób równomierny, rozwijać swoją niezależność myślenia i żeby być człowiekiem wewnątrzsterownym, także w tych wyborach artystycznych - mówił prof. Piotr Gliński.

Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które odpowiada za program, podkreślał, że to wyjątkowo prestiżowe stypendia, o które w tym roku ubiegało się ponad 550 osób. - Stypendium ma charakter przede wszystkim ekonomiczny, bo to środki aż do 50 tys. zł na zakup instrumentów czy podniesienie swoich kwalifikacji - mówił Rafał Wiśniewski. Wiolonczelistka Katarzyna Cichoń, dziękując w imieniu stypendystów, podkreślała, że to wyjątkowe wyróżnienie, pomoc, a także docenienie ich pracy i motywacja do dalszych działań.

Środki ze stypendium mogą być przeznaczone na realizację konkretnych projektów artystycznych, studia i pobyty twórcze za granicą, zakup instrumentów i sprzętu niezbędnego do pracy twórczej. Wysokość stypendium wynosi maksymalnie 50 tys. i minimalnie 30 tys. zł brutto. Do tegorocznego, organizowanego po raz 16. programu wpłynęło ponad 600 wniosków. W kilkudziesięciu stwierdzono błędy formalne, co uniemożliwiło ich rozpatrywanie pod względem merytorycznym. Komisja oceniła ponad 550 wniosków.

bb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej