X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Niemieckie obozy, polscy bohaterowie". MSZ walczy z kłamstwami nt. Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 17:00
Do polskich placówek dyplomatycznych MSZ rozesłało broszurę historyczną "Jak było naprawdę? Niemieckie obozy, polscy bohaterowie". Jak mówił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, to jeden z elementów zintensyfikowania długofalowych działań dotyczących promowania prawdy o historii Polski.
Audio
  • Polityk podkreślił, że broszura powstała w 2016 roku na bazie wywiadów z byłymi więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych (IAR)
  • Broszury składające się z trzech części trafiły przede wszystkim do placówek w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Kanadzie, czyli do krajów, gdzie najczęściej pojawiąją się fałszywe określenia o "polskich obozach śmierci" (IAR)
Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau
Obóz koncentracyjny Auschwitz-BirkenauFoto: Shutterstock/CL-Medien

Polityk poinformował, że broszura powstała w 2016 roku na bazie wywiadów z byłymi więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych. Publikację w trzech wersjach językowych przygotował - na zlecenie resortu dyplomacji - Instytut Łukasiewicza. 

- Broszura została wydana w języku angielskim, niemieckim i polskim. W 2016 roku była to również strona internetowa. Ponieważ uznaliśmy, że ten projekt jest warty uwagi, broszura została w ostatnich miesiącach wznowiona - mówił Szymon Szynkowski vel Sęk, dodając, że w drugiej edycji pozycję uzupełniono o nowe relacje. 

Zmniejszenie liczby fałszywych określeń

Broszury składające się z trzech części trafiły przede wszystkim do placówek w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Kanadzie, czyli do krajów, gdzie najczęściej pojawiąją się przekłamania dotyczące historii Polski. Pierwsza część publikacji "Jak było naprawdę? Niemieckie obozy, polscy bohaterowie" przedstawia relacje świadków wydarzeń rozgrywających się na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej.

Druga część opisuje okupację niemiecką i polskich bohaterów tamtego okresu - świętego ojca Maksymiliana Marię Kolbego, rotmistrza Witolda Pileckiego i rodzinę Ulmów z Markowej. Ostatni rozdział broszury zawiera wywiady z historykami Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Historii Polski i Polskiego Towarzystwa Historycznego. 

Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył również, że w 2018 roku w zagranicznych mediach tradycyjnych, czyli w prasie, telewizji i w radiu, o 19 procent zmniejszyła się liczba fałszywych określeń o "polskich obozach zagłady". 
Wiceminister spraw zagranicznych mówił ponadto o planowanych obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak zapewniał, mają to być uroczystości na wysokim szczeblu. Spodziewany jest udział zagranicznych polityków, zaproszono między innymi prezydenta USA Donalda Trumpa. 

"Poland first to fight"

Polityk zapowiedział, że obchodom będzie towarzyszyć specjalna kampania "Poland first to fight". "Będzie ona angażować nie tylko placówki dyplomatyczne w ponad 80 krajach świata, ale także światowych historyków, internautów, liderów opinii" - zapewniał wiceminister. Jak dodał, celem kampanii ma być pokazanie, że Polska była nie tylko pierwszym zaatakowanym przez Niemców krajem w czasie II wojny światowej, ale też jako pierwsza stawiła zbrojny opór agresji III Rzeszy. 

MSZ planuje również dystrybucję broszury poświęconej działalności Tadeusza Romera, byłego ambasadora RP w Japonii i byłego szefa MSZ Tadeusza Romera. Polityk w czasie II wojny światowej był zaangażowany w pomoc polskim uchodźcom żydowskiego pochodzenia w Japonii i w Chinach. 

Ponadto w polskich placówkach dyplomatycznych przeprowadzone zostaną pokazy filmu dokumentalnego "Paszporty Paragwaju" w reżyserii Roberta Kaczmarka. Obraz opowiada historię Grupy Ładosia, zwanej od nazwiska Aleksandra Ładosia, polskiego posła w Szwajcarii. Polscy dyplomaci i żydowscy działacze stworzyli system nielegalnej produkcji paszportów południowoamerykańskich dla Żydów w krajach okupowanych przez Niemcy. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak