more_horiz
Wiadomości

Jacek Czaputowicz: opinie Davida Irvinga "niedopuszczalne z punktu widzenia polskiego prawa"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 15:19
Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że "idee oraz opinie" prezentowane przez brytyjskiego historyka, negacjonistę Holokaustu Davida Irvinga są niedopuszczalne z punktu widzenia polskiego prawa. - W związku z tym ta osoba, jeżeli zechce przyjechać w celu prezentowania takich opinii, nie zostanie przyjęta w Polsce - podkreślił Jacek Czaputowicz.
Audio
  • Szef MSZ Jacek Czaputowicz: prawdopodobnie David Irving nie będzie mógł tu przyjechać, na podstawie tego, że jego opinie są niezgodne z Polskim prawem (IAR)
Szef MSZ Jacek Czaputowicz
Szef MSZ Jacek CzaputowiczFoto: PAP/Rafał Guz

- Taka będzie decyzja naszego rządu, już podjęliśmy pewne kroki w tej kwestii - poinformował szef MSZ. Wcześniej o niezezwalanie na przyjazd brytyjskiego negacjonisty zaapelował do władz Polski minister ds. diaspory i oświaty Izraela Naftali Bennett. Irving planował odbyć we wrześniu dziewięciodniową podróż po Polsce.

Irving o wyjeździe do Polski informuje na swojej stronie internetowej. Udział w podróży z nim kosztuje 3650 USD. Brytyjczyk planuje odwiedzić m.in. dawne niemieckie nazistowskie obozy zagłady w Treblince, Sobiborze, Bełżcu oraz Majdanku.

Irving jest autorem opinii, iż komory gazowe w Auschwitz to kłamstwo. W przeszłości sądy w Wielkiej Brytanii i Austrii uznały go za winnego negowania Holokaustu; w Austrii spędził za to 13 miesięcy w więzieniu.

paw/

Zobacz także

Zobacz także