more_horiz
Wiadomości

Poseł PiS: politycy PO i PSL nie dali podwyżek nauczycielom, a teraz chcą nas pouczać

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 18:41
- Dlaczego Grzegorz Schetyna, kiedy PO miała władzę, nie dał nauczycielom podwyżki w wysokości 1000 zł, którą teraz obiecuje? Dlaczego nie dał im nawet złotówki? Wtedy miał pełnię władzy przez dwie kadencje. Teraz politycy PO chcą wjeżdżać na białym koniu jako bohaterowie reformujący oświatę - powiedział w Polskim Radiu 24 Dominik Tarczyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
Dominik Tarczyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości
Dominik Tarczyński, poseł Prawa i SprawiedliwościFoto: Polskie Radio 24

Trwa dialog pomiędzy stroną rządową a związkowcami. Ci ostatni domagają się podwyżki w wysokości 1000 zł dla nauczycieli i innych pracowników oświaty. W poniedziałek w spotkaniu zorganizowanym w siedzibie Rady Dialogu Społecznego przy ulicy Limanowskiego w Warszawie wzięli udział m.in. wicepremier Beata Szydło, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, wiceminister edukacji Maciej Kopeć, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, a także szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera i wiceminister finansów Filip Świtała.

Stronę związkową reprezentowali m.in.: prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, przewodniczący OPZZ Jan Guz, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias, szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa i członek prezydium komisji krajowej NSZZ "Solidarność" ds. dialogu społecznego i negocjacji Henryk Nakonieczny.

- Rozmowy w sprawie podwyżek dla nauczycieli powinny prowadzić do kompromisu. A komuś wyraźnie zależy, żeby doszło do konfrontacji i żeby doszło do niej teraz, kiedy mamy rozpoczęcie procesu wyborczego. To jest bardzo symboliczne. Należy zadać pytanie: co jest ważniejsze, czy dzieci, młodzież, która marzy o tym, aby rozpocząć swoje studia, aby realizować swoje marzenia - czy ważniejszy jest interes polityczny? Mam wrażenie, że pan Broniarz niestety stawia na emocje polityczne. Oczywiście, że nauczyciele powinni zarabiać więcej. W mojej rodzinie są nauczyciele. Wiem, że bardzo ciężko pracują, że należy im się godne wynagrodzenie, ale nie może być takiej formuły zastraszania i szantażu - powiedział w Polskim Radiu 24 Dominik Tarczyński.

Gość PR24 odniósł się do postaw polityków Platformy Obywatelskiej. - Przed wyborami w 2015 roku pani Joanna Kluzik-Rostkowska i Jacek Rostowski mówili, że nie ma pieniędzy dla nauczycieli. A zaraz po wyborach pani Kluzik wychodzi na mównicę i mówi, że nauczyciele powinni dostać pieniądze. To oni zostawili budżet w takim, a nie innym stanie. Dlaczego Grzegorz Schetyna, kiedy Platforma Obywatelska miała władzę, nie dał nauczycielom podwyżki w wysokości 1000 zł, którą teraz obiecuje? Dlaczego nie dał im nawet złotówki? Wtedy miał pełnię władzy przez dwie kadencje. Teraz ci politycy chcą wjeżdżać na białym koniu jako bohaterowie reformujący oświatę. Nauczyciele nie dostali pieniędzy od PO i PSL. A teraz ci politycy chcą się pokazać jako bohaterowie. Niech nas nie pouczają, bo zostawili budżet w takim, a nie innym stanie. Premier Mateusz Morawiecki walczy, żeby te pieniądze się znalazły i się znajdą - podkreślił poseł.

Rozmowy w sprawie sytuacji w oświacie mają być kontynuowane w poniedziałek 1 kwietnia.

Procedury sporu zbiorowego w styczniu rozpoczęły ZNP i Wolny Związek Zawodowy "Solidarność - Oświata" należący do FZZ. Do 25 marca miały w szkołach odbywać się referenda strajkowe. Jeśli taka będzie wyrażona w referendum wola większości, strajk rozpocznie się 8 kwietnia. Oznacza to, że jego termin może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasisty, a na 6 maja zaplanowano matury.

- Dotychczas za strajkiem w szkołach, które weszły w spór zbiorowy, opowiedziało się od 85 do 90 proc. pracowników - poinformował w poniedziałek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Powiedział, że do sporu zbiorowego weszło ponad 85 proc. placówek edukacyjnych.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/bartos

--------------------------

Data emisji: 25.03.2019

Godzina emisji: 17.15

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem