more_horiz
Wiadomości

Będą zmiany dotyczące Karty Polaka. Michał Dworczyk: będzie rozszerzona na wszystkie kraje

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 17:20
- Zasadniczą zmianą w noweli ustawy o Karcie Polaka, która znajdzie się w porządku wtorkowego posiedzenia rządu, będzie rozszerzenie działania Karty Polaka na wszystkie kraje świata - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: Kancelaria Premiera/domena publiczna

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma się zająć projektem noweli ustawy o Karcie Polaka i ustawy prawo konsularne. - Zasadniczą zmianą w noweli ustawy o Karcie Polaka będzie rozszerzenie zakresu działania Karty Polaka na wszystkie kraje świata - powiedział Dworczyk.

Jak dodał, pierwotnie Karta Polaka była przygotowywana z myślą o Polakach mieszkających na Wschodzie. - Wówczas szereg resortów było zaniepokojonych, jak ta ustawa i jej działanie wpłyną na stan finansów państwa. Dzisiaj takich obaw już nie ma - jesteśmy zadowoleni, kiedy nasi rodacy chcą przyjeżdżać do kraju, niezależnie od tego, w jakim państwie do tej pory mieszkali - podkreślił szef kancelarii premiera.

- Nowelizacja ustawy o Karcie Polaka i poszerzenie działania tego aktu prawnego na cały świat, ma właśnie temu służyć - wyjaśnił.

"To będzie duża zmiana"

Dworczyk pytany, jak wiele osób może skorzystać z Karty Polaka w wyniku nowelizacji odpowiedział, że będzie to bardzo duża zmiana w stosunku do obecnego stanu, jednak wszystko zależy od liczby zainteresowanych uzyskaniem dokumentu.

- Dla większości osób mieszkających poza krajami byłego Związku Sowieckiego, otrzymanie tego dokumentu będzie miało w pierwszym rzędzie charakter symboliczny, podkreślający ich kontakt z ojczyzną i narodem polskim - powiedział szef KPRM.

- Szacuje się, że na świecie mieszka około 20 mln Polaków, z czego ok. 1-1,5 mln na terenach byłego Związku Sowieckiego, natomiast pozostali mieszkają w krajach zarówno Europy oraz obu Ameryk i to głównie do nich będzie skierowana ta nowelizacja - tłumaczył Dworczyk.

Co trzeba zrobić, by uzyskać Kartę Polaka?

Pierwsze próby wprowadzenia Karty Polaka miały miejsce w 1999 r., jednak ostatecznie została ona wprowadzona ustawą z 2007 r. Karta Polaka potwierdza przynależność do narodu polskiego. Przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą, powstałych lub odrodzonych po rozpadzie ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa.

Osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą wykazać swój związek z polskością - w tym przynajmniej bierną znajomość polskiego, wykazać, że jedno z rodziców lub dziadków bądź dwoje pradziadków było narodowości polskiej; bądź przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o działalności na rzecz kultury i języka polskiego.

W wyniku nowelizacji ustawy z 2016 r. posiadacze Karty Polaka, przyjeżdżający do Polski z zamiarem osiedlenia się na stałe, dostaną bezpłatnie Kartę Stałego Pobytu, po roku otrzymają obywatelstwo polskie, a w międzyczasie będą mogli liczyć na pomoc w okresie adaptacji - m.in. będą mogli ubiegać się o świadczenie pieniężne na pokrycie kosztów gospodarowania i bieżącego utrzymania na okres do 9 miesięcy, dofinansowanie do wynajmu mieszkania, intensywnej nauki języka polskiego czy kursów zawodowych.

kad

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem