Prezydent: rzemiosło to wielka wartość dla państwa, społeczeństwa i gospodarki

- Rzemiosło, praca tradycyjna i firmy rodzinne to wielka wartość naszego państwa, społeczeństwa i systemu gospodarczego – mówił w sobotę w Zabrzu prezydent Andrzej Duda. Wziął on udział w gali Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

2019-04-06, 20:28

Prezydent: rzemiosło to wielka wartość dla państwa, społeczeństwa i gospodarki

Posłuchaj

Andrzej Duda o rozwoju szkolnictwa zawodowego na Śląsku (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Swoje przemówienie Duda rozpoczął od przypomnienia, że decyzją Sejmu obecny rok jest obchodzony jako Rok Powstań Śląskich. - Chcę tu dziś przed państwem pokłonić się i podziękować w imieniu Rzeczypospolitej za tamten wielki czyn trzech powstań śląskich – pierwszego z 1919 r., tego drugiego z 1920, i wreszcie tego trzeciego z 1921 r., które ostatecznie doprowadziło do tego, że Górny Śląsk w swojej wielkiej części w 1922 r. stał się częścią odrodzonej Rzeczypospolitej – powiedział prezydent.

- Z całego serca dziękuję za tamto bohaterstwo, za tamtą niezłomność trzech powstań, za walkę, za gotowość oddania życia – dodał i podkreślił, że wielu powstańców tworzyło później katowicką izbę rzemieślniczą.

Duda powiedział też, że w 2009 r. siedzibę izby odwiedził ówczesny prezydent Lech Kaczyński. - Chcę powiedzieć, że to właśnie pan prezydent akcentował ten wielki szacunek do polskiego rzemiosła, do ludzi pracy, tej tradycyjnej, właśnie pracy firmy rodzinnej, która przechodzi z pokolenia na pokolenie, jako wielkiej wartości naszego państwa, naszego społeczeństwa i naszego systemu gospodarczego – podkreślił prezydent.

"Rządzący starają się ułatwiać życie młodym ludziom"

Zrzeszonym w katowickiej izbie dziękował za stworzenie 30 tys. miejsc pracy i gratulował wielu sukcesów osiągniętych dzięki – jak mówił – woli działania, intelektowi i przedsiębiorczości. Andrzej Duda dodał, że życzy wszystkim, aby Polska dobrze się rozwijała i dzięki prowadzonej polityce, m.in. działaniom legislacyjnym, stawała się coraz bardziej przyjazna przedsiębiorcom.

Przekonywał, że rządzący starają się ułatwiać życie młodym ludziom, rozpoczynającym działalność gospodarczą i zmniejszać obciążenia, które bardzo często stanowią barierę dla stworzenia własnej firmy.

- Cieszę się, że ponad rok temu miałem możliwość podpisać coś, co nazwaliśmy "konstytucją dla biznesu", a w istocie był to pakiet pięciu ustaw, które wprowadziły szereg rozwiązań, które zaczynają działać i które mam nadzieję, że przede wszystkim młodym przedsiębiorcom będą ułatwiały codzienne działanie – oświadczył. 

REKLAMA

Wręczono nagrody przedstawicielom podmiotów gospodarczych

Duda wyraził nadzieję, że polskie firmy będą miały coraz lepsze warunki do rozwoju, Polska będzie "państwem coraz silniejszym, a nasz biznes będzie coraz bardziej konkurencyjny". Tych przedsiębiorców, którzy czują się na siłach, zachęcał do ekspansji zagranicznej. Ocenił, że wspieranie takich przedsiębiorstw to ważne zadanie, także dla władz.

Podczas uroczystości w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu wręczone zostały nagrody przedstawicielom podmiotów gospodarczych, które przyczyniają się do rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości w Polsce. Jedną z nich – odznakę honorową Szabla Kilińskiego, przyznaną restauratorowi Mieczysławowi Kucharskiemu, wręczył osobiście prezydent Duda.

Prezydent Duda odebrał z rąk rzemieślników Honorową I Złotą Statuetkę. Jak zaznaczył, wyróżnienie ma dla niego bardzo symboliczne znaczenie i odbiera je "bardzo osobiście".

- Mój dziadek, który rzeczywiście był rzemieślnikiem, byłby ogromnie dumny, że zostałem przez państwa właśnie wyróżniony tą statuetką – z tych powodów, o których mówiłem wcześniej. Jesteście państwo jednym z najpiękniejszych środowisk zawodowych w Polsce i jestem za to szczególnie wdzięczny – powiedział.

Podziękowania dla Dudy

Prezes izby prof. Jan Klimek dziękował Dudzie za życzliwość dla śląskiego środowiska rzemieślników. Jak wspominał, kiedy jeszcze Duda był ministrem w kancelarii ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przyjął przedstawicieli śląskiego rzemiosła w swoim gabinecie.

- Od tego czasu spotykamy się wiele, wiele razy, w kancelarii prezydenta, w Radzie Dialogu Społecznego, i nigdy nie odmawia pan, nam rzemieślnikom, swojej pomocy – powiedział Klimek.

Katowicka Izba Rzemieślnicza powstała w czerwcu 1922 r. i jest najstarszą, a jednocześnie największą organizacją samorządu gospodarczego w regionie. Skupia około 6 tys. przedsiębiorstw zatrudniających blisko 30 tys. osób. W swej historii potwierdziła kwalifikacje zawodowe ponad 400 tys. pracowników. Działa w niej 75 komisji egzaminacyjnych, w których zasiada 313 osób. 

kad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej