We Wrocławiu uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

2019-04-13, 13:20

We Wrocławiu uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej
Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej we Wrocławiu. Foto: Wojewoda Dolnośląski / PawelHreniak/ Twitter

- Uroczystym apelem poległych i salwą honorową przy pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętniono w sobotę we Wrocławiu 79. rocznicę zbrodni. W obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska oraz służb mundurowych. 

- Spotykamy się w tym miejscu, aby uczcić pamięć i oddać hołd tym wszystkim polskim patriotom, którzy ze względu na miłość do ojczyzny, ze względu na to, że chcieli do końca być wierni złożonej Rzeczpospolitej przysiędze, ponieśli śmierć. Dziś o nich pamiętamy i oddajemy im hołd - mówił wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. 

Podkreślił, że choć od tych wydarzeń minęło już 79 lat, to nadal przed kolejnymi pokoleniami Polaków stają te same zadania. - Mimo starań, nadal nie znamy pełnej listy ofiar tej niewyobrażalnej zbrodni. Nie znamy nazwisk z tzw. listy mińskiej, która prawdopodobnie zawiera ok. 4 tys. nazwisk. Nadal niestety nie znamy też pełnej listy zbrodniarzy, którzy przyczynili się do mordu katyńskiego. (…) Chodzi tu o pełne wyjaśnienie mechanizmu, który doprowadził do zbrodni katyńskiej – powiedział. 

- My, Polacy, pamiętamy o tej zbrodni, Katyń jest częścią naszej pamięci historycznej, ale myślę, że niezwykle ważne jest to, aby również ta pamięć historyczna była częścią pamięci europejskiej i światowej. Chodzi o to, aby Katyń stał się przestrogą, nauką dla przyszłych pokoleń – dodał wojewoda. 

"Katyń 1940" - posłuchaj archiwalnych nagrań z wyjątkowego albumu Polskiego Radia

Najkrótszy testament

- Dzisiaj spotykamy się, by po raz kolejny wypełnić ostatnią wolę w najkrótszym na świecie niepisanym testamencie, jakim jest jedno jedyne słowo "pamiętajcie". Pozostawili go ci, których szczątki pochowane są na cmentarzach wojennych w Katyniu, Miednoje, Charkowie oraz Bykowni - powiedziała Teresa Gwara ze Stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska. 

Podczas uroczystości odczytano apel poległych. Żołnierze oddali salwę honorową, a uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Po uroczystościach przy pomniku została odprawiona msza święta w Kościele Garnizonowym p.w. św. Elżbiety. 

Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., kiedy do niewoli w ZSRS dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu - jako wrogów komunizmu i Związku Sowieckiego - zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem władz ZSRS, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 r., NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą zbrodni.

msze

Polecane

Wróć do strony głównej