Hanna Węgrzynek: Muzeum Getta Warszawskiego jest bardzo potrzebne
- Muzeum Getta Warszawskiego będzie znajdować się w oryginalnym budynku przesiąkniętym warszawską historią. To jest jedno z tych nielicznych miejsc, które ocalały wojenną zawieruchę, okresy przebudowy komunistycznej i niekontrolowaną rozbudowę miasta ostatnich 30 lat - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 dr Hanna Węgrzynek, historyk, zastępca dyrektora muzeum.
2019-04-16, 08:40
Posłuchaj
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, kiedy dwa tysiące żołnierzy niemieckich wkroczyło do getta, by je ostatecznie zlikwidować. Przeciwstawiło się im kilkuset młodych ludzi z Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) i Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB).
Dr Hanna Węgrzynek wskazała, że "trudno powiedzieć, czy powstanie w getcie było z góry skazane na klęskę". - Po raz pierwszy doszło tam do walk w styczniu 1943 roku. To były krótkie walki, ale przyniosły sukces. Wtedy Niemcy zrezygnowali z akcji likwidacyjnej i zaprzestali wywózek do Treblinki - powiedziała.
Gość PR24 zwróciła uwagę na symboliczny dzień rozpoczęcia powstania. - To był dzień poprzedzający święto Pesach. Jedno z najważniejszych świąt żydowskich - zaznaczyła. - Wielu Żydów, którzy ukrywali się po tak zwanej "aryjskiej" stronie, zdecydowało się wrócić do getta, do swoich. Tam czuli się może nawet pewniej - mówiła dr Hanna Węgrzynek.
- Na temat powstania w getcie warszawskim wiemy cały czas bardzo niewiele i chyba już nigdy nie dowiemy się, jak było. Prawda jest taka, że było ono w jakimś stopniu wykorzystywane do celów politycznych. Był to temat, który, jeśli mówimy o sytuacji ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej, rzeczywiście przez cały okres istnienia PRL był prezentowany. Uroczystości odbywały się nawet 1968 roku, natomiast tak naprawdę nic poza tym nie mówiono - powiedziała wicedyrektor Muzeum Getta Warszawskiego.
REKLAMA
Dr Hanna Węgrzynek mówiła o tym, że jej zdaniem ta placówka jest bardzo potrzebna. Zwróciła uwagę na "przesiąkniętą warszawską historią" lokalizację miejsca. - Będzie to muzeum, które powstanie w oryginalnym budynku, ufundowanym przez przedstawicieli społeczności żydowskiej (...). Budynku, który miał służyć dzieciom warszawskim, zarówno żydowskim, jak i chrześcijańskim. Budynku, który był w getcie, pracował tam między innymi Marek Edelman (...), tam w czasie Powstania Warszawskiego mieścił się lazaret powstańczy - powiedziała.
Więcej w całej audycji.
Rozmawiała Dorota Kania.
Polskie Radio 24/msze
REKLAMA
----------------------------
Data emisji: 16.04.2019
Godzina emisji: 7.36
REKLAMA