Szansa na porozumienie. W czwartek wznowienie rozmów ws. nauczycieli
Wznowienie negocjacji potwierdził w rozmowie z Polskim Radiem szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk. Jak mówił, zaproszenie przesłała przewodnicząca FZZ Dorota Gardias. Rozmowom ma przewodniczyć wicepremier Beata Szydło.
2019-04-16, 15:30
Posłuchaj
Informację o wznowieniu rozmów jako pierwszy przekazał rzecznik Forum Związków Zawodowych Grzegorz Sikora, potwierdził ją potem Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Spotkanie prezydium Rady Dialogu Społecznego odbędzie się w czwartek o 10:00 w Centrum Dialog w Warszawie. Rozmowom ma przewodniczyć wicepremier Beata Szydło. Jak mówił Michał Dworczyk, rząd ma przedstawić rozmówcom umowę już podpisaną przez "Solidarność" - jak wskazał - z nadzieją, żę pozostałe związki przystąpią do porozumienia.
O wystosowaniu zaproszenia na posiedzenie prezydium RDS poinformował na Twitterze Związek Nauczycielstwa Polskiego. "Na wniosek - Związku Nauczycielstwa Polskiego - zostało zwołane posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Wracamy do stołu rozmów w czwartek, 18 kwietnia o godz. 10.00. Chcemy rozmawiać wcześniej, bo strajk trwa tu i teraz" – brzmi wpis.
We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w czwartek zostanie zaproponowana konkretna formuła dotycząca okrągłego stołu w sprawie oświaty. Jak zapowiedział, pierwsza sesja odbędzie się prawdopodobnie w przyszłą środę, czwartek lub w piątek. Przekazał, że zaproszenie do udziału otrzymają m.in. związkowcy, organizacje pozarządowe, pedagodzy, rodzice i przedstawiciele opozycji.
REKLAMA
Strajk części nauczycieli
8 kwietnia rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności.
Od 25 marca do 7 kwietnia trwały negocjacje rządu ze związkami zawodowymi nauczycieli. ZNP i FZZ podczas negocjacji zmodyfikowały oczekiwania (początkowo żądały tysiąca zł podwyżki) i teraz domagają się 30-procentowej podwyżki rozłożonej na dwie tury: 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września br. Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" negocjowała m.in. podwyżkę wynagrodzeń w wysokości 15 proc. od stycznia 2019 r. oraz zmianę systemu wynagradzania, według którego pensje nauczycieli byłyby bezpośrednio powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.
7 kwietnia porozumienie z rządem zawarła oświatowa Solidarność. ZNP i FZZ odrzuciły propozycje rządu. Porozumienie zawarte przez rząd z "S" zakłada w sumie prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. (9,6 proc. we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie dodatku za wychowawstwo na nie mniej niż 300 zł, zmianę w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji.
dn
REKLAMA