Minister edukacji: egzaminy przebiegły zgodnie z planem, pomimo protestu ZNP

Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że mimo strajku części nauczycieli egzaminy ósmoklasisty i egzaminy gimnazjalne przebiegły bez zakłóceń. Poinformowała, że tylko pierwszego dnia egzaminu gimnazjalnego trudności wystąpiły w trzech szkołach. Reszta egzaminów odbyła się zgodnie z planem i zgodnie z procedurami.

2019-04-17, 11:18

Minister edukacji: egzaminy przebiegły zgodnie z planem, pomimo protestu ZNP

Posłuchaj

Minister edukacji narodowej: oba cykle egzaminów bez zakłóceń (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Dziś ostatni dzień egzaminu po ósmej klasie. Jeszcze trwa egzamin z języka obcego. Mamy nadzieję, że wszystko im się powiedzie - powiedziała minister edukacji w środę. - To też czas na to, żeby powiedzieć, że dwa cykle egzaminu, czyli egzamin po gimnazjum i po ósmej klasie, generalnie przebiegły bez zakłóceń, zgodnie z procedurami, zgodnie z prawem - podkreśliła szefowa MEN.

Powiązany Artykuł

zalewska anna_2410 1200.jpg
Anna Zalewska: wierzę w dobrą wolę nauczycieli i dyrektorów

- Przypominam, że tylko pierwszego dnia egzaminu gimnazjalnego mieliśmy kłopoty w trzech szkołach - mówiła Zalewska. Powiedziała, że uczniowie jednej z tych szkół nie przystąpili do obu części egzaminu z wiedzy humanistycznej: pierwszej egzaminu z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz drugiej egzaminu z języka polskiego. W dwóch pozostałych szkołach uczniowie nie przystąpili tylko do egzaminu z historii i WOS. Uczniowie z tych trzech szkół będą zdawać te egzaminy w drugim terminie na początku czerwca.

- Razem ponad 720 tys. uczniów przystąpiło do egzaminów. Gratulujemy uczniom, gratulujemy rodzicom. Mamy nadzieję, że doskonale poradzili sobie ze stresem. Słuchaliśmy ich, kiedy wychodzili z egzaminów, byli zadowoleni. Mamy nadzieję, że to znaczy, że będą mieć doskonałe wyniki z egzaminów - powiedziała minister edukacji.

REKLAMA

Zaznaczyła, że "egzaminy gimnazjalny i po ósmej klasie nie odbyłyby się, gdyby nie dyrektorzy szkół, gdyby nie nauczyciele, którzy czuwali przy swoich uczniach, gdyby nie wolontariusze, kuratorzy i wojewodowie". - Bardzo im za to dziękujemy - powiedziała Zalewska.

Egzaminy z języków obcych to ostatnie testy kończące szkołę podstawową. Największa grupa - prawie 95 proc. - zdaje egzamin z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki. Do egzaminu z pozostałych języków obcych - francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego - przystąpiło łącznie zaledwie pół procent ósmoklasistów.


Powiązany Artykuł

gryglas.jpg
Zbigniew Gryglas: oburzające jest to, że oświatowe związki zamierzają blokować egzaminy maturalne

Wczoraj ósmoklasiści napisali egzamin z matematyki, a w poniedziałek - z języka polskiego. Wyniki poznamy 14 czerwca.

W poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności". W ubiegłym tygodniu - mimo strajku - przeprowadzono egzamin gimnazjalny, w tym trwa egzamin ósmoklasisty.

Na początku kwietnia minister edukacji podpisała nowelizację rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (gimnazjalnego, ósmoklasisty i matur). Zgodnie z nim w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych szkół, a także każda osoba mająca kwalifikacje pedagogiczne. Według MEN to odpowiedź na prośby dyrektorów szkół.

W piątek Zalewska podała, że w bazach kuratoriów znajduje się ponad 10 tys. takich osób chętnych do pomocy.

REKLAMA

fc


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej