X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Narodowe Granie. Wielkie śpiewanie Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 11:31
Dzieła Stanisława Moniuszki w wykonaniu orkiestr, zespołów jazzowych, folkowych i znanych solistów rozbrzmiewały na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. To kulminacja akcji "Narodowe Granie - Wiwat Moniuszko!", którą zainicjowała para prezydencka.
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas koncertu w ramach akcji Narodowe Granie
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas koncertu w ramach akcji Narodowe GranieFoto: PAP/Piotr Nowak

"Narodowe Granie" ma na celu zjednoczenie Polaków poprzez wspólne wykonywanie i słuchanie muzyki autorstwa znamienitych rodaków. To kolejny projekt rozpowszechniający polską twórczość, obok ciepło przyjętej i szeroko rozpowszechnionej od 2012 roku inicjatywy "Narodowe Czytanie".

Podczas niedzielnej inauguracji akcji "Narodowe Granie" prezydent Andrzej Duda przypomniał, że wkład Stanisława Moniuszki w budowanie tożsamości naszego narodu jest nieoceniony.

Prezydent podziękował artystom za "te niezwykłe aranżacje i piękne zaprezentowanie utworów jednego absolutnie z największych mistrzów muzyki wśród Polaków - Stanisława Moniuszki". 

- Mimo tego, że Moniuszko nie zobaczył wolnej Polski, jego wkład w odzyskanie niepodległości, jego wkład w przeniesienie polskiej tradycji, polskiej kultury przez te ponad 100 lat zaborów, jego wkład w rozwój polskiego społeczeństwa, w budowanie tożsamości naszego narodu jest nieoceniony - mówił prezydent. 

Relacja z koncertu

5 maja mija 200 lat od urodzin Stanisława Moniuszki - wybitnego kompozytora, pedagoga, dyrygenta i organisty, twórcy polskiej opery narodowej, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, autora operetek, baletów, kantat i prawie 300 pieśni, wielkiego patrioty żyjącego w trudnych czasach niewoli.

Więcej szczegółów w naszym specjalnym serwisie:

<<< narodowegranie.polskieradio.pl >>>

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego utwory kompozytora przez sześć godzin grali i śpiewali artyści reprezentujący różnorodne style i gatunki muzyczne. "Narodowe Granie 2019 - Wiwat Moniuszko!" rozpoczął koncert Polskiej Orkiestry Radiowej. Z muzykami wystąpili śpiewacy: Joanna Moskowicz, Sławomir Naborczyk, Adam Kruszewski i Aleksander Teliga. W programie był między innymi mazur z opery "Straszny Dwór", uwertura do opery "Paria" i tańce góralskie z opery "Halka".


"Narodowe Granie"

Podczas "Narodowego Grania" wystąpili także między innymi: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Warszawska Orkiestra Sentymentalna i Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Odbyła się też prezentacja i nauka tradycyjnych polskich tańców, które poprowadził zespół Janusz Prusinowski Kompania.

W koncercie finałowym uczestniczył prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą. Na scenie wystąpili: Olga Szomańska, Magdalena Tul, Marek Bałata, Andrzej Lampert, Michał Szpak, zespół Tomasza Filipczaka, Warszawski Chór Papieski im. św. Jana Pawła II, Chopin University Chamber Orchestra.

Celem akcji "Narodowe Granie" jest popularyzacja polskiej muzyki oraz wzmacnianie tożsamości narodowej poprzez upamiętnienie postaci i dorobku wybitnych polskich kompozytorów.

Organizatorzy wydarzenia: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury.

Koncert był transmitowany przez Polskie Radio zarówno na antenie Jedynki, Dwójki, jak i na portalu PolskieRadio.pl.


Zobacz więcej na temat: MUZYKA POLSKA W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak