Marcin Horała o wyłudzeniach VAT: tworzono luki w prawie
- Pan Janusz Piechociński programowo niczego nie pamięta, np. jakie było jego stanowisko w konsultacjach międzyrządowych, które prowadziło jego ministerstwo - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Horała przewodniczący komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT.
2019-04-25, 14:45
Posłuchaj
Marcin Horała zauważył, że choć główna odpowiedzialność za wyłudzenia spoczywa na resorcie finansów, to resort gospodarki również odpowiadał za znaczącą część tego zjawiska, na przykład za kwestie obrotu surowcami energetycznymi i paliwami.
- Pojęcie mafii paliwowej było znane przed mafią VAT-owską. Jedna kwestią jest działanie służb, czy przymykały oko czy też z należytą starannością ścigały przestępstwa, drugą natomiast to, jak wyglądał cały system prawny, czy tworzono w nim pewne luki o obejścia. A tworzono, nawet gdy powstawała ustawa uszczelniająca system to w tę ustawę wmontowana furtka żeby ją obejść. Przykładem wprowadzenie w 2014 roku koncesji na obrót paliwami – przypominał.
Przewodniczący komisji stwierdził, że wszystko wskazuje na to, że było żadnej postaci która kierowała mechanizmem wyłudzeń choćby ze względu na skalę zjawiska. - Setki grup przestępczych i mafii, które dotychczas zajmowały się porwaniami, haraczami czy wyłudzeniami przerzucały się na wyłudzenia VAT-u, tutaj można było znacznie więcej zarobić, a zagrożenie karą było znacznie mniejsze. Trwają aresztowania, są stawiane zarzuty. Zadaniem komisji śledczej nie jest wyręczenie służb, które obecnie dobrze działają, ale opisanie i zbadanie tego, jak to się stało, że stworzono cieplarniane warunki dla tego zjawiska. To jest kwestia odpowiedzialności urzędniczej, ale i karnej. Jest to także kwestia pokazania opinii publicznej jak to się działo, jaki jest wymiar odpowiedzialności politycznej w tej sprawie – podkreślał gość audycji.
Przesłuchiwany przez komisję śledczą ds. wyłudzeń VAT.Janusz Piechociński, który funkcję szefa resortu gospodarki sprawował w latach 2012-2015 przyznał, że był informowany o licznych nadużyciach dotyczących nielegalnego importu paliw do Polski i obrotu nimi. Zaznaczył, że spotykał się wielokrotnie z przedstawicielami różnych instytucji branżowych skupiających przedsiębiorców z branży i czytał sporządzane przez nich raporty. - Branża paliwowa nigdy nie wskazała nam konkretnych przypadków nadużyć czy wyłudzeń - zeznał w środę przed komisją śledczą ds. VAT b. minister gospodarki i wicepremier w rządzie PO-PSL Janusz Piechociński.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
Rozmawiał Antoni Trzmiel.
PR24/ka
____________________
REKLAMA
Data emisji: 25.04.2019
Godzina emisji: 13:33
REKLAMA