X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Rzecznik KEP: podczas II wojny światowej niemieccy naziści zamordowali 20 proc. polskich księży

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 17:11
W Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomina, że podczas II wojny światowej niemieccy naziści zamordowali 20 procent polskich księży. - Były takie diecezje, jak na przykład Włocławek, Gniezno czy Chełmno, gdzie prawie co drugi ksiądz został zamordowany - mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. 
Audio
  • Ks. Paweł Rytel-Andrianik o duchownych zamordowanych przez niemieckich nazistów (IAR)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/T.Fabian

Ks. Paweł Rytel-Andrianik uściślił, że w czasie trwania II wojny światowej z rąk Niemców zginęło około 2 tysięcy księży diecezjalnych, 370 zakonników i prawie 300 sióstr zakonnych. Ponadto - jak dodał - około 4 tysięcy księży i zakonników oraz ponad tysiąc sióstr było więzionych w niemieckich obozach zagłady. 

- II wojna światowa była wojną zarówno przeciwko państwu i narodowi polskiemu, jak i Kościołowi katolickiemu - powiedział rzecznik KEP. Przypomniał również, że pomimo terroru księża ryzykowali swoje życie, niosąc pomoc wszystkim potrzebującym, w tym także ludności żydowskiej. 

Z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego obchodzony jest 29 kwietnia, w rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau, gdzie zginęło wielu polskich księży. 

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak