Prof. Kazimierz Kik: Polskę do Unii wprowadziła... Unia Europejska
- Europa skręciła w swej ewolucji - stała się Europą neoliberalna. Dziś jest Europą interesów, a nie Europą wartości - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
2019-05-01, 10:10
Posłuchaj
Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami 1 maja 2004 r. wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Rządy państw Europy Środkowej traktowały integrację ze strukturami europejskimi jako ostateczne przełamanie istniejącego w latach 1945–1989 dwubiegunowego podziału kontynentu na konkurujące i wrogie obozy ideologiczno-polityczne.
Kazimierz Kik mówiąc o Polsce w Unii Europejskiej zauważył, że "Polskę do Unii wprowadziła... Unia Europejska". Wskazywał, że poszerzenie Unii Europejskiej na Wschód było ważne i korzystne dla państw tzw. starej Unii. - Poszerzenie EU na Wschód, to ważny element spełnienia niemieckiego snu w obszarze gospodarki - powiedział Kazimierz Kik.
Pytany o 15 lat, które minęły od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej stwierdził, że "przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, to sukces Polaków".
- Od 15 lat Unia Europejska to my, a my to Unia Europejska. Nasze aspiracje są zgodne z aspiracjami Europy Zachodniej, zawsze byliśmy jej częścią - przypomniał Kazimierz Kik, który zauważył, że jako naród, "Polacy mają niską samoocenę".
REKLAMA
Według Kazimierza Kika, "Europa daje nam płaszczyznę bezpieczeństwa ekonomicznego, a USA - daje bezpieczeństwo militarne. - Te dwie płaszczyzny dzisiaj stoją wobec siebie w sprzeczności - zauważył w PR24 politolog.
Wstąpienie Polski do UE poprzedziło referendum akcesyjne, które odbyło się 7 i 8 czerwca 2003 r. Wyjątkowy w polskiej historii dwudniowy termin głosowania miał być zabezpieczeniem przez zbyt niską frekwencją. W przypadku uczestnictwa mniej niż połowy uprawnionych do głosowania referendum byłoby nieważne.
Za członkostwem w UE opowiedziało się 77,45 proc. biorących udział w głosowaniu. 22,55 proc. było przeciwnych. Oddano też 0,72 proc. głosów nieważnych. Frekwencja wyniosła 58,85 proc. Wyniki te zostały przyjęte z entuzjazmem przez większość klasy politycznej. "Dokonała się rzecz wielka. Wracamy do wielkiej europejskiej rodziny. Wracamy na miejsce, które się Polsce i Polakom należy" – podkreślił prezydent Kwaśniewski.Unia Europejska
23 lipca 2003 traktat akcesyjny został ratyfikowany. O północy 1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej.
REKLAMA
Oficjalne unijne uroczystości odbyły się wieczorem 1 maja w Dublinie. Irlandia pełniła bowiem wówczas rotacyjne, półroczne przewodnictwo UE. 25 flag państw Unii przy dźwiękach "Ody do radości" Beethovena zostało wciągniętych na maszty przed siedzibą prezydent Irlandii Mary McAleese. Państwowe uroczystości odbyły się również na placu Piłsudskiego w Warszawie.
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał: Michał Walczyk
Polskie Radio 24/tb/PAP
REKLAMA
--------------------------
Data emisji: 01.05.2019
Godzina emisji: 11.09
REKLAMA