more_horiz
Wiadomości

Jacek Saryusz-Wolski: Donald Tusk oszukał Polaków

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 08:47
- Donald Tusk jest mistrzem chwytów marketingowych, po których pozostają złe wspomnienia. Niewiele zrobił jako szef RE, zawiódł. Mieliśmy oczekiwania, że Polak na tym stanowisku będzie realizował nasze wspólne interesy. Nic nie zrobił, zawiódł cały region - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
Audio
  • 7.05.19 - 24 Pytania Rozmowa Poranka: Jacek Saryusz-Wolski

W piątek były premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk wygłosił na Uniwersytecie Warszawskim wykład pt. "Nadzieja i odpowiedzialność. O konstytucji, Europie i wolnych wyborach". 

Jacek Saryusz-Wolski uważa, że nie wolno było mu tego robić. Jego zdaniem wykład miał formę agitki. - Donald Tusk jest nieformalnym kierownikiem opozycji. Na wykładzie na UE nawoływał do sprzeciwu, to była wprost instrukcja polityczna. Tego nie wolno robić przewodniczącemu Rady Europejskiej. On jest świadom, że to jest koniec jego kadencji i nikt mu niczego nie zrobi. Wystąpił, łamiąc ducha Traktatu o UE i dobry obyczaj, pobłądził - podkreślił gość Polskiego Radia 24. 

Europoseł przyznał, że Donald Tusk ma poparcie dużych i wielkich sił w UE. - Realizował ich interesy, można to wyliczyć. Oszukał Polaków, mnie również. Świadczy o tym też ewolucja polskiej opinii publicznej, która dojrzewa do oceny jego "dokonań". Paliwo się wypala, nie wykorzystał szansy w UE, bo ma jednoznacznie negatywny bilans, zostawia UE w stanie dużo gorszym, niż ją zastał: kryzys imigracyjny, wojna na Ukrainie, stosunki z Rosją, dolał oliwy do ognia w stosunkach z USA, brexit oddał walkowerem. Milczał, gdy trzeba było powiedzieć: "Brytyjczycy, zostańcie". To jest kadencja zmarnowana, europejskiej ciepłej wody w kranie - tłumaczył Jacek Saryusz-Wolski. 

Dodał, że Tusk mógł więcej zrobić np. w sprawie Nord Stream 2. - Rozpoczął swoją kadencję od propozycji unii energetycznej. Problem polega na tym, że nic z tym nie zrobił. Jako szef RE mógł ten temat wprowadzić pod obrady RE. Nigdy tego nie zrobił, bo musiałby pójść pod prąd życzeń Berlina i Paryża. Poświęcił "własne dziecko", z unii energetycznej nic się nie ostało. Jej główne hasło uniezależnienia się od Rosji padło i leży na dnie Bałtyku - podsumował europoseł.

We wtorek Donald Tusk będzie gościł w Poznaniu. Weźmie udział w uroczystościach jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. W programie obchodów zaplanowano m.in. jego wystąpienie. 

Więcej w nagraniu. 

Data emisji: 7.05

Godzina emisji: 7.36

PR24

 


Zobacz także

Zobacz także