X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Mateusz Morawiecki: będziemy służyć radą w walce z mafiami VAT

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 11:53
- Będziemy służyć radą wszystkim krajom, które będą chciały wykorzystać nasze doświadczenia w walce z mafiami VAT - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do informacji podawanej przez francuski dziennik "Liberation".
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Krystian Maj/KPRM

"Liberation" napisał we wtorek na pierwszej stronie o materiale będącym wynikiem działań projektu Grand Theft Europe, w ramach którego 35 redakcji ze wszystkich państw Unii Europejskiej badało oszustwa wokół podatku VAT. Projekt koordynowała niemiecka redakcja non profit Correctiv, w której pracują dziennikarze śledczy. 

Na artykuł uwagę zwrócił w swoim wpisie na Twitterze premier Morawiecki. - To, o czym mówiliśmy od kilku lat, znajduje zrozumienie również w Unii Europejskiej - stwierdził premier. - Będziemy służyć radą wszystkim krajom, które będą chciały wykorzystać nasze doświadczenia w walce z mafiami VAT - zaznaczył Morawiecki. 

Dziennikarze chcieli "wydobyć na światło dziennie" ogromne oszustwa "karuzeli podatkowej", w wyniku których każdego roku z budżetów państw UE znika 50 mld euro z podatku VAT. "Liberation" zaznacza, że choć mechanizmy "karuzeli podatkowej" są znane władzom od ponad 25 lat, takie przestępstwa nadal powodują ogromne szkody, a państwa są niezdolne do przerwania tych praktyk. Dziennik przytacza badania przeprowadzone przez Europol, zgodnie z którymi europejskie służby są zdolne odzyskać jedynie 1,1 proc. zdobywanych w ten nielegalny sposób zysków. 

Podmioty z wielu państw UE wprowadzają na rynek towary lub usługi, często pozornie, by otrzymać od państwa członkowskiego zwrot podatku VAT, który w rzeczywistości nigdy nie został zapłacony. Dzięki wielokrotnemu powtarzaniu takich operacji w ciągu kilku miesięcy przestępcy mogą zdobyć bardzo duże środki, a zanim państwo zorientuje się, że dokonano przestępstwa, firmy znikają, a wyłudzone pieniądze trafiają do rajów podatkowych. 

Oszustwa wokół podatku VAT "często wiążą się z innymi przestępstwami, jak pranie pieniędzy czy korupcja", lecz także ze zbrodniami czy terroryzmem - czytamy. Według francuskiego dziennika generowane w ten sposób zyski trafiają ostatecznie do organizacji przestępczych i siatek terrorystycznych, jako że wiele redakcji z projektu Grand Theft Europe wykryło powiązania oszustów "karuzeli podatkowej" z finansowaniem dżihadystów.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: przyczyną polskiego cudu gospodarczego jest lepsza ściągalność podatków

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 13:13
- Z mafiami VAT-owskimi jest tak, że walczyć z nimi ich bronią było trudno, ale my wyciągnęliśmy nową technologię, technologię analizy informatycznej - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń