X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dr Ryszard Żółtaniecki: pozostałości systemu postjałtańskiego są wciąż widoczne

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 13:59
- Nie powinno być przedmiotem dyskusji, że Polska została poszkodowana najmocniej w wyniku II wojny światowej. Nie tylko bezpośrednimi zniszczeniami w trakcie działań wojennych, ale też na skutek konsekwencji zawartych umów międzynarodowych - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Żółtaniecki, socjolog, były dyplomata.
Audio
  • 8.05.19 Dr Ryszard Żółtaniecki: wciąż jest obecna nostalgia za czasami komunizmu
Prof. dr hab. Ryszard Żółtaniecki
Prof. dr hab. Ryszard ŻółtanieckiFoto: PR24

8 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa. Upamiętnia on zakończenie II wojny światowej w Europie. Tego dnia 1945 roku został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy. Koniec działań wojennych wyznaczono na godz. 23.01, 8 maja. Dokument kapitulacyjny był sygnowany najpierw w Reims we Francji (7 maja), a dzień później, na żądanie Stalina, w Karlshorst na przedmieściach Berlina. 

Ryszard Żółtaniecki jest zdania, że wciąż żyjemy w pojałtańskim świecie, "również z perspektywy czysto formalno-prawnej". - Pierwszym narzucającym się przykładem jest Rada Bezpieczeństwa ONZ, pięciu państw, które mają prawo weta, która jest naturalną pochodną II wojny światowej - ocenił. - Mimo zmiany w świecie (te kraje - przyp. red.) wciąż tę pozycję utrzymują - dodał. 

Gość PR24 mówił o tym, w jaki sposób II wojna światowa wciąż wpływa na życie europejskich państw. - Pozostałości systemu postjałtańskiego są widoczne w bardzo wielu krajach Europy Zachodniej i nie tylko, bo i w krajach naszego regionu wciąż jest obecna tęsknota za czasami komunizmu - powiedział. Jego zdaniem wciąż można zaobserwować "wyuczony lęk przez Rosją" i przed "drażnieniem Rosjan" na Zachodzie.

- Bardzo istotnym elementem definicji postjałtańskiego czy nawet jałtańskiego wciąż świata jest gigantyczna rola, jaką odgrywa mit wielkiej wojny ojczyźnianej (tak nazywana jest II wojna światowa w Rosji - przyp. red.) - wskazał były dyplomata, podkreślając, że jest jednocześnie "element mitu założycielskiego państwa rosyjskiego - wciąż żywy - wciąż bardzo ważny". 

Jak ocenił gość PR24, "Polska została poszkodowana najmocniej w wyniku II wojny światowej". - Co do tego nie ma żadnych wątpliwości, tylko że świat nie bardzo chce to wiedzieć - mówił. - Koniec wojny nie był początkiem nowej, dobrej ery, nowej rzeczywistości. Niósł ze sobą lęk, strach, prześladowania - dodał dr Ryszard Żółtaniecki.

Więcej w całej audycji.

Audycję prowadził Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/msze, PAP

------------------------------------

Data emisji: 8.05.2019

Godzina emisji: 13.09

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arkadiusz Mularczyk: Niemcy robią wszystko, by nie nie płacić reparacji

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 20:15
- Trzeba jasno sobie powiedzieć, że od zakończenia II wojny światowej dyplomacja niemiecka robi wszystko, żeby nie płacić (reparacji), lub płacić jak najmniej -  mówił w Polskim Radiu 24 przewodniczący parlamentarnego zespołu do spraw reparacji wojennych, poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk. 
rozwiń zwiń