Ziobro miał tą drogą uciec do USA. Zaskakujące ustalenia. "Kotecka dołączyła"

Zbigniew Ziobro wyleciał razem z synem do USA z Mediolanu. Do rodziny trzy dni później dołączyła żona polityka PiS, Patrycja Kotecka-Ziobro - podaje Radio ZET.

2026-05-18, 18:45

Ziobro miał tą drogą uciec do USA. Zaskakujące ustalenia. "Kotecka dołączyła"
Zbigniew Ziobro. Foto: Marysia Zawada/REPORTER/EAST NEWS

Zbigniew Ziobro wyleciał do USA z Włoch

Według doniesień mediów Ziobro odleciał 9 maja z lotniska Mediolan-Malpensa. Około południa Boeing 777-222(ER) - z byłym ministrem sprawiedliwości na pokładzie - skierował się w kierunku Newark (stan New Jersey) w Stanach Zjednoczonych, gdzie wylądował po około 8 godzinach lotu.

Radio ZET powołuje się na swoje źródło z włoskiego lotniska. W artykule nie podano, z jaką wizą Ziobro udał się do USA. Poszlaki wskazują, że "posługiwał się paszportem genewskim, który otrzymał po tym, jak węgierski rząd Viktora Orbana udzielił mu azylu politycznego" - czytamy.

Kolejnego dnia, 10 maja, były prokurator generalny wystąpił na antenie TV Republika. Jak przekazano, Ziobro został komentatorem politycznym stacji z USA. To może sugerować, że polityk przebywa w Stanach na wizie dziennikarskiej. Nie zostało to jednak potwierdzone.

Jak polityk PiS dostał się do Mediolanu?

Włochy miały poinformować polskie służby o wylocie Ziobry dopiero 15 maja, czyli z kilkudniowym opóźnieniem - podaje Radio ZET. Stacja sugeruje, że były minister sprawiedliwości mógł wybrać Mediolan i Włochy "ze względu na premier Giorgię Meloni". Jednocześnie doszukuje się analogii między Braćmi Włochami, partią na czele której stoi Meloni, i PiS - oba ugrupowania, na forum unijnym, należą do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Możliwe, że z Budapesztu, gdzie dotychczas ukrywał się polityk, Ziobro dotarł do Mediolanu - samochodem - przez Austrię, która jest w strefie Schengen. W grę wchodził też - jak nadmienia portal stacji - prywatny lot. Z kolei "Newsweek" sprawdza wątek wyjazdu m.in. z przystankiem w Serbii.

Patrycja Kotecka-Ziobro dołączyła do męża

Z Włoch (z Wenecji) do USA, kilka dni później podróżowała również żona polityka PiS. 12 maja Boeing 787-9 Dreamliner linii American Airlines - z Patrycją Kotecką-Ziobro na pokładzie - wylądował na lotnisku w Filadelfii - informuje Radio ZET. I dodaje, że od razu zakupiła ona bilet powrotny (z datą 1 czerwca).

"Z Włoch prawdopodobnie uda się do Brukseli. Kotecka-Ziobro pracuje tam jako asystentka europosłów: Daniela Obajtka, Patryka Jakiego i Jacka Ozdoby" - czytamy.

Rząd przygotowuje wniosek o ekstradycję. Żurek: mamy dylemat

Minister sprawiedliwości Waldemar Żurek poinformował pod koniec minionego tygodnia, że wniosek o ekstradycję Zbigniewa Ziobry jest już gotowy. Podkreślił, że jego wysłanie będzie możliwe prawdopodobnie we wrześniu. Wtedy sąd ma ostateczne rozpatrzyć decyzję o tymczasowym areszcie polityka PiS.

- Mamy dylemat. Z jednej strony, mamy umowę ze Stanami, która mówi, że nie potrzeba prawomocnego orzeczenia o areszcie. Z drugiej strony mamy praktykę, która mówi, że sądy federalne mogą od nas tego wymagać - powiedział Żurek.

Wskazał, że nie jest jasne, jakie dokumenty zostały wydane byłemu ministrowi sprawiedliwości przez rząd Viktora Orbana, który - według ministra - "do końca chronił Zbigniewa Ziobrę".

Według nieoficjalnych informacji Ziobro przebywa w Waszyngtonie, gdzie ma mieszkać w domu polityka PiS Jacka Kurskiego. Waldemar Żurek podał, że 20 maja redaktor naczelny TV Republika, Tomasz Sakiewicz, ma pojawić się w prokuraturze, żeby wyjaśnić, czy w sprawie mogło wystąpić pomocnictwo w ukrywaniu się przez Zbigniewa Ziobrę.

Czytaj także:

Źródła: Radio ZET/IAR/łl

Polecane

Wróć do strony głównej