more_horiz
Wiadomości

Według badań NASK połowa Polaków styka się z dezinformacją w sieci

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 16:29
Ponad połowa internautów w ostatnich miesiącach zetknęła się z dezinformacją lub manipulacją w sieci - wynika z badania przeprowadzonego przez Pracownię Badań Społecznych NASK. 19 procent Polaków nie sprawdza wiarygodności informacji w internecie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Sputnik/EAST NEWS

Marcin Bochenek, dyrektor pionu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego NASK mówi, że polscy internauci mają problem z weryfikacją otrzymywanych informacji. "Użytkownicy internetu nie radzą sobie z tą komunikacją, która do nich płynie. Łatwo nimi manipulować, dotyczy to kwestii wyborczych, zakupowych i innych. Istnieje wiara w słowo pisane, czy też słowo, które pojawia się w jakichś mediach, nie zawsze ono jest prawdziwe" - dodał.

Najczęściej z manipulacją i dezinformacją badani spotkali się na portalach informacyjnych oraz na politycznych stronach na facebooku. Ofiarami fake newsów i manipulacji są przede wszystkim rząd i opozycja, na to wskazało kolejno 41,5 oraz 36,5 procent respondentów. Manipulacje w sieci stosunkowo często (codziennie i kilka razy w tygodniu) dostrzega prawie co czwarty internauta.

Komentując wyniki badań minister cyfryzacji Marek Zagórski wskazał, że trzeba uwrażliwiać internautów na fałszywe komunikaty w sieci, by zminimalizować ryzyko ich wpływu na wybory. "Ustrzec się możemy przede wszystkim apelując, by incydenty były zgłaszane i by odpowiednie służby mogły zareagować" - zaznaczył. Dodał, że najgorsza jest próba ingerencji w wybory poprzez fałszywe informacje ze strony "struktur państw i instytucji, które nie są aniołkami i nie zamierzają nam przychylić nieba".

Incydenty można zgłaszać na przykład na stronie bezpiecznewybory.pl, przygotowaną przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie tysiąca dorosłych użytkowników internetu w Polsce.  

dcz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem